Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adı ile.
 
Birbirinden Kıymetli Duyarlı Kitap Dostları;
 
Bireysel olarak başlatacağım ama ”biz” olarak devam edecek olan ( Allah’ın izniyle) “ Kitap Sponsorum Olur Musun” isimli projemi sizlerle paylaşmak istiyorum. Öncelikle projenin çıkış noktası ile ilgili kısa bilgiyi aktarmak istiyorum.
 
Üniversiteyi okuduğum dönemde bir abimizin vesilesiyle yüreği, düşüncesi, fikri güzel başka bir abimiz ile tanışmak kısmet oldu. Söz kitaplardan açılınca (geçmiş zaman net hatırlamıyorum ama büyük ihtimalle ben talep ettim).Bu abimizden bana kitap sponsoru olmasını talep etmiştim. Sağolsun kendisi beni kırmadı ve bu talebimi kabul etti. ( Hikâyesi daha da detaylı ama özet geçiyorum. )
 
Yöntem şu şekilde gelişti: Ben her ay A kitapevine gidip istediğim 4 kitabı alıyorum ve parasını bu abimiz ödüyor. Ve ne hikmettir bilinmez bu abimiz hiç sorgulamadı beni, ben kitapları aldıkça o parasını ödedi. Belki çok farklı bir güven davranışıydı bu. Velhâsıl-ı Kelam bahsettiğim bu abi belki beni unuttu ama ben, onu da bana yaptığı güven dolu iyiliği de unutmadım. Bende şimdi vefa borcumu ödemek için “ Kitap Sponsorum Olur Musun” isimli projeyi hayata geçireceğim İnşallah…
 

Kısa Notlar:

 - Projeden özellikle üniversite öğrencileri faydalanacak,

 - Projeden şimdilik yalnızca Malatya’da ki öğrenciler faydalanabilecek.

 - Kitap konusu tercihi öğrencinin kendisindedir.

  - Her öğrenci her ay ortalama iki ya da üç kitap alabilecek.

 -- Öğrenci proje kapsamında alıp okuyacağı her kitabın analizini yapıp, analizleri kitapsponsorumolurmusun@gmail.com  isimli mail adresine gönderecektir.  İsteyen gerçek ismi ile isteyen mahlas ad ile analiz yapabilecek.

 - Okuduğu kitabın analizini zamanında yapmayan öğrenci artık projeden faydalanamayacak.

 - Öğrenciler aldıkları kitaplarla kendi kütüphaneleri oluşturabileceği gibi isterlerse başka kişilere de hibe edebilecek. ( Sürdürülebilir olması açısından hibe daha kıymetlidir bence.)

Projenin amacını detaylı olarak ilerleyen zamanlarda sizlerle paylaşacağım. Kısaca değinecek olursak; okumak bizlerin ekmeği suyu gibidir. Nasıl ki yaşamak için yemek yememiz su içmemiz gerekir, aynı şekilde okumamız gerekir diye düşünüyorum.

Projenin özel amacına değinecek olursam; vefa borcuma ortak arıyorum. Kiminiz sponsor olarak, kiminiz okuyarak. İnşallah hep birlikte güzel işlere imza atarız, birlikte bir bütün olarak, insanlarımızı üzmeden, kırmadan, anlayarak ve anlaşılarak…

Not: Bu proje bir birey olarak sosyal sorumluluk kapsamında gerçekleştireceğim bir projedir. Proje’nin pozitif yanı hepimizin başarısı olacaktır. Olası bir negatif durum ise sadece şahsıma aittir, bilgilerinize sunarım. Projenin herhangi bir kurum ya da kuruluş ile bağlantısı yoktur tamamen bireysel bir sorumluluktur.

Saygılarımla

Murat AŞAN