Tutunamayanlar
Tutunamayanlar, Türk edebiyatının en önemli eserlerinden biridir. Berna Moran, Oğuz Atayın bu ilk romanını "hem söyledikleri hem de söyleyiş biçimiyle bir başkaldırı" olarak niteler. Morana göre "Oğuz Atayın mizah gücü ve duyarlığı ve kullandığı teknik incelikler, Tutunamayanları büyük bir yeteneğin ürünü yapmış, eserdeki bu yetkinlik Türk romanını çağdaş roman anlayışıyla aynı hizaya getirmiş ve ona çok şey kazandırmıştır. "Küçük burjuva dünyasını ve değerlerini zekice alaya alan Atay, "saldırısı tutunanların anlamayacağı, rededeceği türden bir romanla yazar."

 

 

Tutunamayanlar, Türk edebiyatının en önemli eserlerinden biridir. Berna Moran, Oğuz Atayın bu ilk romanını "hem söyledikleri hem de söyleyiş biçimiyle bir başkaldırı" olarak niteler. Moran’a göre "Oğuz Atayın mizah gücü ve duyarlığı ve kullandığı teknik incelikler, Tutunamayanları büyük bir yeteneğin ürünü yapmış, eserdeki bu yetkinlik Türk romanını çağdaş roman anlayışıyla aynı hizaya getirmiş ve ona çok şey kazandırmıştır. "Küçük burjuva dünyasını ve değerlerini zekice alaya alan Atay, "saldırısı tutunanların anlamayacağı, reddedeceği türden bir romanla yazar."

Selim Işık ve Turgut Özben öğrencilik yıllarında iyi arkadaştırlar. Fakat farklı yöne giden hayatları sebebiyle daha sonra birbirlerinden uzaklaşmıştırlar. Turgut Özben bir gazete haberiyle Selim Işık’ın intihar ettiğini öğrenir. Olayın etkisinden çıkamaz ve kendini suçlamaya başlar. Selim’i intihara iten sebepleri bulmak için Selim’in tüm tanıdıklarıyla tanışıp onun hakkında bilgiler almaya başlar. Edindiği bilgiler ile aslında Selim’in ne kadar mutsuz olduğunu anlar. Bu araştırmaları yaparken Turgut keni hayatını da sorgulamaya başlar ve bu sorgulamayı yaparken Olric hep yanındadır. Olric diye bahsettiği aslında Turgut’un iç benliğidir. Kendini yavaş yavaş bulmaya başlayan Turgut yaşadığı hayatın ona göre olmadığını fark eder. Evinden ayrılır ve bir trene binip gözlerden kaybolur.

Selim Işık aslında toplumda düşünen ve sorgulayan insanı temsil eder. Bu yüzden tutunamamıştır. Turgut da kendi benliğini sorgulamaya başladıktan sonra o da kendini tutunamayan olarak nitelendirir.

Aslında özetinin yapılması zor bir kitap çünkü bir olayı anlatmaktan çok izlenimler ve ruhsal çözümlemelerden oluşur. Çok zekice kurgulanmıştı, büyük bir keyifle okudum. Kendini sorgulamak, anlamak ve iç dünyasına inmek isteyen herkesin okuması gerek diye düşünüyorum.

Rüveyda ŞEN
İstanbul Üniversitesi

Analist : Kurum :
Bu yazı toplamda 1466 defa okundu.

güvenlik Kodu
YORUMLAR
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.