Tanrı Daima Tebdil-i Kıyafet Gezer
Mutluluğun kapını çalmasını bekleme, sen ona git Hayatını değiştirecek roman bu işte! Bir düşünün. İntihar etmek üzeresiniz. Bir adam hayatınızı kurtarıyor, ama karşılığında sizinle bir anlaşma yapıyor. Bundan sonra o ne söylerse sorgusuz sualsiz yapacaksınız. Kendi iyiliğiniz için… Çaresiz, kabul ediyorsunuz ve hayatınızın iplerini tıpkı bir kukla gibi başkasının ellerine bırakıyorsunuz. Ve hayatınız eskisinden çok daha güzel oluyor. Yine de şüpheleriniz var: Bu adam aslında kim? Çevresindeki gizemli kişilerin sırrı ne? Sizden aslında ne istiyor?...

 

 

 

Alan Greenmor babası tarafından daha doğmadan terk edilmiş Amerikan fakat Fransa’da yaşayan bir muhasebeci. Sevdiği kadının, Audrey'in onu terk edişiyle de artık hayatının onun için katlanılmaz hale geldiğini düşünerek kendisini intihar etmek üzere Eyfel Kulesinde bulur ve tam o anda hayatını ve içinde var olan yaşama potansiyelini uyandıracak adamla tanışır, Yves Dubreul. Aslında gerçek adı Igor Dubrovski'dir fakat Greenmor'un bunu öğrenmesi epey uzun sürdü.

Dubrovski intihar fikrini unutması karşılığında onu eğitebileceğini fakat ne zaman dilerse o zaman onu serbest bırakacağını başkaldırırsa bunun onun hayatına son verebileceğini söyleyince uzun bir ikna sonucu Greenmor daha fazla direnemez ve hayatının değişmeye başlayacağı gün gelmiş olur. Psikiyatr olan Dubrovski, Greenmor'un sorunlarını dinler ve dâhiyane çözümlemeler sunar. Greenmor'un kalabalık karşısında konuşamamak, alışveriş sırasında sunulan ürünü beğenmediğini dile getirememek, kendisine güvenememek gibi birçok sorunu vardır ve Dubrovski bu sorunları aşmasında oldukça gerçekçi ve dâhiyane, uygulamalı çözümler üretmekte, Greenmor ile fazlasıyla ilgilenmektedir. Greenmor kişiliğinden taviz vermeden gün geçtikçe kendine güvenini kazanıyor insanlarla daha sağlıklı iletişim kurabiliyor ve hayata dair oldukça fazla kazanımlar elde ediyordu. Dubrovski'nin ona verdiği görevleri çok zorlansa da başarıyordu. Son görevi onun için oldukça zor geçmişti fakat Dubrovski görevini başarırsa onu artık serbest bırakacağını söylediği için çok uğraşmış ve üstesinden gelmişti.

Bu görevi esnasında Dubrovski hakkında da bilgiler toplamış aslında kendisine aylardır yardım eden adam'ın ona söylediği ismin bile gerçek olmadığını öğrenmişti, Audrey ile tanıştıklarını da tabii. Ama hâla Dubrovski'nin kendisiyle neden bu kadar ilgilendiğini anlamıyor ve kafasındaki sorulara cevap arıyordu. Son görevini tamamladığında tüm bu sorulara cevap bulmak için Dubrovski'nin evine gitmişti fakat Dubrovski'nin meslektaş'ı olan Catherin'i evde bulabilmişti. Catherin ona Dubrovski'nin önceki akşam öldüğünü söylemişti. Greenmor Dubrosvki'nin kendisiyle bu kadar ilgilenmesinin sebebini Catherin'e sorduğunda Igor Dubrovski'nin yıllar önce annesi hastalanan bir kız çocuğuna (Audrey'e) bir süre bakmak durumunda kaldığını ve bu süreçte çocuklarla olan bağının ne denli kuvvetli olduğunu anlayarak yıllar önce terk ettiği çocuğunu bulmaya karar verdiğini, bu15 yılını alsa da sonunda başarıp oğlu Alan Greenmor'u bulduğunu ve uzun süredir onu gözlemlediğini, Audrey'i hayatına sokarak onun hakkında bilgi edindiğini Greenmor'a anlatır. Öğrendiği bunca şey karşısında şaşkınlık içersinde kalan Greenmor yine de babası Dubrovski'nin ona kazandırdıklarıyla Dubrovski'ye olan minnetini göz ardı edemez.

Tanrı Daima Tebdil-i Kıyafet Gezer, kendimize koyduğumuz engellerin, korku ve ön yargılarımızın üstesinden nasıl gelinebileceğini anlatan, hayata ve kişilik analizine karşı oldukça çok şey öğretebilen sürükleyici bir kitap.

Nur CALP
Cumhuriyet Üniversitesi

Analist : Kurum :
Bu yazı toplamda 1702 defa okundu.

güvenlik Kodu
YORUMLAR
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.