Marslı
Altı gün önce, Mark Watney Mars’a ayak basan ilk insanlardan biriydi. Şimdi ise, orada ölmesi neredeyse kesin. “Çok uzun zamandan beri okuduğum en iyi kitap. Zeki, eğlenceli ve gerilim dolu. Marslı, bir romandan isteyebileceğiniz her şeye sahip.”...

 

 

 

 

 

 

Marslı en fazla konuşulan romanların başında geliyor. Özellikle NASA’nın Mars’a araştırmalar için insan göndermesinden sonra halkın ilgisini çok fazla çekmeye başladı.  Bilim kurgu kitaplarını sevmememe rağmen okuduğum nadide bir kitap.  Dilin fazla yalın kullanılması ve benim bilim kurgu ile aramın pekiyi olmamasından dolayı kitabı fazla benimseyemedim. Fakat unutmamak gerekir ki yazar bu kurguyu ilk olarak internette yayınlıyor ardından çok beğenilip yayınevleri tarafından kitabı çıkartılıyor ve ardından filmi çekilecek kadar büyük bir kitle uyandırıyor.  Macera ve bilim kurgu sevenlere önerebileceğim bir eser.

Andy Weir, Marslı romanında Mars’da mahsur kalan Mark Watney adındaki bir astronotun kurtulma hikâyesini anlatıyor. NASA amacını gerçekleştirmiş ve Mars’a insan göndermiştir. Mars’a son gönderilen 6 kişilik ekip bir fırtınanın ortasında kalması ile Mars’ı terk etmek zorunda kalır. Fakat bu sırada Mark Watney’e anten çarpar ve ortadan yok olur. Bunun üzerine ekibi onu ölü sanarak Mars’ta bir başına bırakarak dünyaya dönerler.

Mark Watney uzun bir süre sonra kendini Mars’da yalnız olarak bulur. Yarasının üzerine düşmesi ve kanın pıhtılaşması sonrası bir bandaj görevi görerek hayatta kalmasını sağlamıştır. Fakat onun için tehlike asıl yeni başlıyordur çünkü Mars’da yalnızdır ve sınırlı sayıda yiyeceği vardır. Dahası NASA ile iletişim şansı yoktur ve bir sonraki Mars görevi yaklaşık 4 yıl sonra Mars’a varacaktır. Mark, bir şekilde hayatta kalabilmek için bir şeyler yapmak zorundadır.  

Mark, hayatını devam ettirmek için tarım yapmaya başlar. Bütün hesaplamalara rağmen ne yaparsa yapsın 4 yıl yaşaması muhtemel değildir ve NASA ile görüşmesi gerekmektedir. Mark umutsuzca hareket eder ancak NASA zaten uydu cihazları sayesinde onun hayatta olduğunu bilir ve kurtarma çalışmalarına başlar. Bu kurtarma düşünüldüğü kadar basit değil aksine çok riskli ve tehlikelidir.

 Mark’ın macerasını  ve neler yaşadığını merak ediyorsanız sonuna kadar sabırla okumalısınız…

Rabia AŞKIN
Cumhuriyet Üniversitesi

Analist : Kurum :
Bu yazı toplamda 1606 defa okundu.

güvenlik Kodu
YORUMLAR
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.