Huzursuz Bacak
İçimde yıllar sonra memlekete dönmüş olmanın sevinci, ellerimde bavullar, hava alanının kalabalık telaşından kurtulup bir taksiye doğru yürürken azıcık terlemiş alnıma huzurun sessiz, sakin, ama garip bir şekilde ürpertici eli dokunuverdi... Bavulları bıraktım, terimi sildim. Tam bu sırada o boz renkli kertenkele, ayaklarımın ucundan sessiz, sakin ama garip şekilde ürpertici bir bakışla süzülerek geçip gitti.

 

 

 

 

Huzursuz Bacak, babası tıp profesörü annesi arkeolog olan "muhafazakâr" bir ailenin, yurt dışı mastırını tamamlamış ve memleketine dönme kararı almış oğlu Ömer Faruk’un ülkeye köklü bir şekilde yerleşmiş olan kapitalizm'e karşı zihnindeki direnişini anlatan bir hikâyedir.

Kapitalizmin ülkeye nasıl yerleştiğini Ömer Faruk üzerinden sitemkâr bir dille bir kaç hikâye üzerinden Mustafa Kutlu anlatıyor.

Ömer Faruk ne zaman ülkesinde gerçekleşen olumsuz olaylarla karşı karşıya kalsa bacağında bir gerilme ve titreme de arkasından geliyor (hikâyenin esprisi gibi görünen ama aslında yalnızca kalben değil fiziken de yaşadığımız ülkede olumsuz durumlarla karşılaşan kalpleri mühürlenmiş birçoğumuza ders niteliğinde bir betimleme diye düşünüyorum çünkü Ömer Faruk yalnızca kalben değil fiziken de yaralanıyor(!) bu olumsuzluklar karşısında) kendisi de huzursuz bacağını "bu huzursuz bacak bana ülkemin hatırası oldu. Ne zaman bir olumsuz durum, bir düş kırıklığı, bir zulüm, bir haksızlık görsem bacak tıklıyor" diyerek anlatıyor. Kendi değerlerini yitirmiş batı tarafından sömürülüp yozlaşmış bir ülkenin buna rağmen batı halkını kendi halkından daha evlâ görmesinin önüne geçmeye çalışsa da sürekli yolunda yalnız olduğunu anlayacağı olaylarla karşı karşıyadır fakat bu olumsuz düşüncesini "içinde bir şeytan" olarak nitelendiriyor. "Hepimizin içinde böyle bir şeytan yaşar. Bizi hizmetten alıkoymaya çalışır ona aldırmayın, bildiğinizden şaşmayın ve gevşemeyin." diyerek hikâyesini kararlı bir sonuçla bitiriyor.

Nur CALP
Cumhuriyet Üniversitesi
 

Analist : Kurum :
Bu yazı toplamda 1411 defa okundu.

güvenlik Kodu
YORUMLAR
Başlık : Huzursuz Bacak
Ad : Nur Calp

Ayşegül hanım ben teşekkür ederim analizimi okuyup fikrinizi paylaştığınız için..

Tarih : 16.12.2015 00:51:28
Başlık : Huzursuz Bacak
Ad : Ayşegül Toprak

Sayın Nur Calp,Mustafa Kutlunun güzel kitaplarından birisini değerlendirmişsiniz.Özellikle "bu huzursuz bacak bana ülkemin hatırası oldu. Ne zaman bir olumsuz durum, bir düş kırıklığı, bir zulüm, bir haksızlık görsem bacak tıklıyor" cümlesi kitabın özeti olmuş. Teşekkür Ederim.

Tarih : 15.12.2015 23:21:12
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.