Kuranda Tanrı ve İnsan
Kitap Arka Kapak:Keio Üniversitesinin yayınladığı bu kitap, Profesör Toshıhıko İzutsunun 1962 yılının baharı ile 1963 yılında Montreal deki Mcgill Üniversitesinde vermiş olduğu derslerden oluşmaktadır. İzutsu, evvela, bize dilbilim veya semantikle ilgili düşüncesini anlatmaktadır ki, o, kuranı bu yolla anlamayı arzulamaktadır. Anladığım şekliyle, semantik ,bir dili kullanan insanların weltanschauung unu ya da dünya görüşünü kavramsal olarak anlamak amacıyla, bu dilin anahtar terimleri üzerine yapılan analitik bir araştırmadır. Kurana dair semantik bir araştırma, bu yüzden, Kuranın anahtar terimlerine dair yapılmış analitik bir araştırmadır. İzutsu, kitabın ilerleyen sayfalarında, anahtar terimlerle ilgili bir araştırmanın, sadece, bu terimleri ve ya kavramları soyutlayarak yahut durağan unsurlar olarak görerek yapılan mekanik bir analiz anlamına gelmediğini , bilakis dahada önemlisi kuranda kullanıldıkları şekliyle bu terimlerin canlı bağlamsal anlamlarını ihtiva ettiğini bir çok örnekle vuzuha kavuşturmaktadır....

------------------------------------------------------------------------------------------------

Bugün İslam âleminin Arapça bilen bilmeyen herkesin ortak sorunu Kur’an’ı doğru anlıyor muyuz? Nasıl anlamalıyız ve neden uygulayamıyoruz problemleridir. Eğer dikkatli bir şekilde okursak bu kitap, yanlışın nerede olduğunu belirlemiştir. Kelimeleri kutsayıp anlamadığımıza iman ettiğimiz açıkça ortadadır. Yüzyıllar önce yazılmış bir metni Arapça bilsek de dillerin her an geliştiğini kelimelerin yeni anlamlar kazandığını göz önünde bulundurursak Kur’an’ın indirildiği dönemi anlamadan insanların dünya görüşünü çözümlemeden Kur’an tamamıyla anlamamız çok zordur.

Bir dili, sadece konuşma ve düşünmenin aracı olarak değil, ondan daha önemlisi, kendilerini çevreleyen dünyayı anlamanın ve yorumlamanın bir aracı olarak kullanan insanların weltanschauung’unu yahut dünya görüşünü, en sonunda kavramsal olarak anlayabilmek amacıyla o dilin anahtar terimleri üzerinde yapılan analitik çalışma olan “ semantik” yöntemiyle yazar Kur’an’a ışık tutmaya ve onu anlamlandırmamıza yardımcı olmaktadır.

Yapılan semantik tanımından da anlaşılacağı üzere Kuran’daki anahtar kelimeler incelenmiş bu kelimelerin köklerini cahiliye de kullanılan manalarını ve Kuran’da geçen manalarını karşılaştırılmış ve kelimelerin Kuran’la kazandığı yeni ilişkisel manalar ortaya konulmuştur. İman, Küfr, İslam, Müslüman, Hüda, Delalet, İlm, Cehl, Hilm bu kelimelerden bazılarıdır. 

Analist : Büşra Demir Kurum : Gaziantep Üniversitesi
Bu yazı toplamda 2496 defa okundu.

güvenlik Kodu
YORUMLAR
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.