Devlet
Kitap Arka Kapak:M.Ö. 427-347 yılları arasında yaşamış olan Eflatun düşlediği en iyi devleti, Sokratesle birlikte, bu kitapta anlatır. Devlette iki düşüncenin çatışmasına tanık oluruz: 1) İnsanlar doğuştan iyi ve eşittirler; toplumun kötü düzeni onları bozuyor, güçlüler güçsüzleri eziyor. Kanunlar güçlülerin elinde güçsüzlere karşı silah okuyor. 2) İnsanlar doğuştan ne iyi ne de eşittirler. Yalnızca güçlü ve güçsüzler vardır. Güçlünün güçsüzü yönetmesi, doğa gereğidir ve doğrudur. İnsan haklı olmaya değil, güçlü olmaya bakmalıdır. Buradan yola çıkarak Devletin, bugün "insan değerler" başlığında ele aldığımız birikimin kaynaklarından biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Sokrates'in doğru insan ve ideal devlet hakkındaki düşüncelerine yer verilen eserde birçok güzel ve ilginç fikirlerle karşılaşabilirsiniz. Doğru insan kimdir nasıl doğru insan olunur gibi sorulara cevap aranarak başlanan tartışma ideal devlet ve doğru insan arasındaki ilişkiyle devam ediyor. Sokrates ideal devlet anlayışını anlatırken mümkün olduğunca tüm yönlerine değinmeye çalışmış. Aslında dünyamızda daha geçen yüzyıllar da ortaya atılan kadın- erkek eşitliğini Sokrates kendi ideal devletinde olmazsa olmazlardan kabul etmiştir. Belki Sokrates’in ideal devletin kurulması çok ütopik gelebilir ama Sokrates’in düşüncelerinin uygulanabilir olanları faaliyete geçirildiğinde günümüzdeki devlet düzeninden çok daha iyisi ortaya çıkabilir.

Para ne işe yarar?
Doğruluk nedir?
Doğru olmak mı karlıdır yoksa olmamak mı?
Toplum refaha ne zaman ulaşır?
Savaş nasıl ortaya çıkar?
Çocukların eğitimi nasıl olmalı?
Devleti yönetenler nasıl bir eğitimden geçmeli?
Devlette doğruluk nasıl olur?
Devlette kadının yeri?
Düşmanlara nasıl davranılacak?
Düşman mallarına karşı nasıl davranılacak?
Devlette bölümler nasıl belirlenmeli?
Devleti yönetenler filozof olmak zorunda mı?
Savaş düzeni nasıl olmalı?
Evlenmeler nasıl olacak?

Bu ve bunun gibi soruları cevabını bu kitapta bulabilirsiniz.

ALINTI

İyi insanlar gençliklerinde saf olurlar, kötülere çabuk kanarlar, çünkü içlerinde kötülerin davranışlarını anlamayı kolaylaştıracak örnek yoktur.

Analist : Büşra Demir Kurum : Gaziantep Üniversitesi
Bu yazı toplamda 2212 defa okundu.

güvenlik Kodu
YORUMLAR
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.