Ya Tahammül Ya Sefer
Kitap Arka Kapak:İnandığımız, uğruna pek çok şeyi göze aldığımız "dava"lar. Birlikte yürünecek bir yol. Bizimle aynı duyguları, fikirleri paylaşan arkadaşlar. Bu insanların açmazlarını, acılarını dile getiriyor.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Kitap, yazarın diğer eserleri gibi akıcı, sürükleyici ve en önemlisi öğretici olması. Bazı bilgiler vardır onu sadece hayattan tecrübe edinerek öğrenirsin. Yazar işte bu tecrübesini bizlere en kapsamlı bir şekilde sunuyor. İçeriğine geçecek olursak ilk defa bu kadar kısa bir kitabın bu kadar uzun bir özetini yapma gereği duydum. Çünkü kısa cümleler gayet yoğun anlamlar içeriyor.

Başta karmaşık olarak hikâyeye başlansa da sonradan bir film veya dizinin geçiş sahneleri gibi olduğunu görüyoruz. Aynı dernekte aynı dava uğruna (islâm davası) yetişmiş üç insan profilinin ayrı yaşamlarını anlatan yazar, ikisinin dünyalık istekleri doğrultusunda nasıl bir dönüşüme uğradığını, diğerinin de dava uğrunda evlenmemeyi dahi göze aldığınıbize göstermektedir.

Asım efendi önceden çalıştığı iş yerinin sahibinin kızıyla evlenerek hayatında büyük değişiklikler yaşar. Tahsilini yaparak Profesör olan Asım Efendi, aynı zamanda geçirdiği değişim ile İslami yaşantısından uzaklaşıp, gençken mahallesindeki dernekte öğrendiği ve yaşadığı hayatından eser bulunamaz. Öte yandan derneğin yine sağlam yetişenlerinden birisi olan Yunus Efendi ise evlendiğinde hanımının saçının telini dahi kimse görmemişken, sırf siyasete girme, bakan olma, tanınma, büyük adam olma uğruna eşinin başını açtırır ve davasından uzaklaşır gider...

Böyle bir yaşantıda devam eden Asım efendinin oğlu İlhan ise tamamen zengin, şatafatlı hayatlarından hiç hoşlanmaz ve sonunda babasının büyümüş olduğu mahalledeki dernekte (artık öğrenci yurdu olmuştur) kalmaya başlar. Burada Veysel adından bir arkadaş edinir. Dernekte dava uğruna evlenmemeyi dahi göze alan Murat efendinin yanında Veysel ile birlikte öğrenim görmek ister fakat Murat efendinin borçları nedeni ile has davası yerine çocuklardan yemek tarifi kitabı çevirtmek ister ve böylelikle İlhan durumu anlar vazgeçer.

Bu arada siyasete karışan Yunus efendinin nasıl bir değişime büründüğünü görmüştük. Yıllar geçtikten sonra evlenen Veysel, köyde güzel bir yaşam sürerken davasına hizmet vermektedir ve bir gün İlhan’a mektup yazarak buraya gelmesini, yaşanılacak bir yer olduğunu söyler. İlhan gider ve Veysel’in gerçekten düşündüğü gibi bir yaşam sürdüğünü fakat bunlara ek olarak Avukat yazıhanesini bir parti merkezi gibi kullandığı da görüyor. Bir süre orada kalan İlhan gideceği vakit Veysel yanına yaklaşıp “Önümüzdeki seçimlerde muhtemelen aday olacağım” der. İlhan da Yazarın aslında kitabı özetlemek için yeterli olan şu kısa ve öz sözü söyler: Seni, içine yerleştiğin hayatı, gün gün sivriltip parlattığın geleceği anlıyorum…

Böylece Yunus Efendi, Asım efendi ile Murat efendinin yaşamları başka bir hayatta tekerrür ediyor.

Aslında belki de tekerrür eden tarihleri değil; hataları idi…

İnsanlar belki içindeki asıl arzularını gerçekleştirmek için yüreğine “Davam için büyük adam olmalıyım” dese de aslında öyle bir hayatın mümkün olmayacağını, siyasetin ne kadar aşağılık bir şey oluğunu yazar bize aşılıyor.

Analist : Yahya Altuntaş Kurum : İnönü Üniversitesi
Bu yazı toplamda 4722 defa okundu.

güvenlik Kodu
YORUMLAR
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.