Hatıralarım / Müslüman Kardeşler
Kitap Arka Kapak:Kardeşlerim! Sizler şu ana kadar herhangi bir partiye ya da kuruluşa katılmadığınız gibi, onların herhangi birisene düşmanca davranmış da değilsiniz. Sizler, Allahın Rasulünden başka bir öndere uymuş değilsiniz, Allahın Kitabından başka bir yol kabul edip beğenmiş değilsiniz, İslamdan başka bir amaç da edinmiş değilsiniz. Kayzerin hakkını Kayzere, Allahın hakkını Allaha ver diye bir öğreti yoktur İslamın öğretileri arasında. Aksine, İslamın öğretileri arasında olan şudur: Kayzerin kendisi de, Kayzere ait olanlarda, hepsi bir ve Kahhar olan Allahındır.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Kitabı iki bölüm halinde değerlendirebiliriz:

1. Bölüm Hasan El Benna’nın çocukluk yıllarından Müslüman kardeşler teşkilatına kadar olan kısımdır. Burada çocukluk yıllarını, hangi okullarda okuduğunu, hocalarından nasıl etkilendiğini, küçük yaşına rağmen iyiliği emredip kötülükten men etme işine nasıl gönül verdiğini anlattığı otobiyografik bir bölümdür

2. Bölüm Müslüman kardeşler teşkilatının anlatıldığı kısımdır. Bu bölümde faaliyetlerini nasıl büyüdüklerini kaç şubelerinin olduğunu İslam’ı yayma adına neler yapıldığının anlatıldığı bölümdür. Bu kısım otobiyografi şeklinde değil de bir teşkilat planın anlatımı biçiminde ilerliyor.

Analist : Hamza Denizer Kurum : Fırat Üniversitesi
Bu yazı toplamda 1329 defa okundu.

güvenlik Kodu
YORUMLAR
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.