Çok Sesli Bir Ölüm
Kitap Arka Kapak:Çağdaş Türk hikayeciliğine yepyeni bir çehre ve yerli bir boyut getiren Rasim Özdenören, Çok Sesli Bir Ölümde, bireyin bilinçaltı derinliğine inerek ruhsal çözümlemelerde bulunurken, susturulmuş ve bastırılmış duyguların, dış dünyanın gerçekliği ile çakmamasından kaynaklanan insanlık trajedilerini, olayın somut sosyoloji, tarihsel, ekonomik temellerini de vererek doyumsuz bir üslupla anlatır. Keskin ve köklü bir kültür değişiminin yaşandığı ülkede, bu değişimin kuşaklar arası iletişimsizliği nasıl derinleştirdiği, giderek nasıl kopma noktasına getirdiği işlenirken, insan olgusu sadece dış yapısı ve davranışları ile ele alınmaz, onun bilinçaltı boyutu ve zihinsel macerasının coğrafyası da ortaya çıkarılır.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Rasim Özdenören'in ilk öykü kitaplarından olan "Çok Sesli Bir Ölüm" kitabı dört öyküden oluşmakta; Çok Sesli Bir Ölüm, Sabah Aralığı, Kan, Çatışma.

Bu hikâye kitabında köy hatıralarından bir kesit sunmuş. Köyde tüm olumsuz şartlara rağmen tutunmaya çalışan bir ailenin hikâyesiyle başlar ve diğer hikâyelerinde de toplumumuzun ellilerde yaşamış olduğu sıkıntılar, toplumsal kodlara değinmeye çalışmıştır. Ve bunu başarmış bence. Hem dönemin sosyal hemde ekonomik normlarını yansıtmayı başarmış.

Özdenören'in hikâyelerinde beni etkileyen en önemli özelliği, geleneği benimsemiş ve tam olarak özümsemiş olması ve topluma tam anlamıyla hâkim oluşunun verdiği gerçek ve samimi, bizden üslubu. Okurken tüm duyguları iliklerinize kadar hissettiriyor edebi çizgisine sadık kalarak ve bu bence şair kişiliğinin verdiği bir incelik.

Analist : Rumeyse Çiftçi Kurum : Gaziantep Üniversitesi
Bu yazı toplamda 1694 defa okundu.

güvenlik Kodu
YORUMLAR
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.