Dönüşüm
Kitap Arka Kapak:Kafkanın 1915 yılında yayımlanan Dönüşüm adlı anlatısı, yazarın anlatım sanatının gerçek anlamda doruklarına varmış olduğu bir yapıttır. Küçük burjuva çevrelerindeki tiksindirici aile ilişkilerini en ince ayrıntılarına kadar irdeleyen anlatı, aynı zamanda genelde toplumun kalıplaşmış, işlevini çoktan yitirmiş akışına bilinç düzeyinde başkaldıran bireyin tragedyasını çarpıcı biçimde dile getirir. Gregor Samsanın başkalaşması, bir böceğe dönüşmesi, salt bir çarkın kaskatı dişlisi, eleştirmeyen, ama yalnızca boyun eğen bir toplum teki olmaktan çıkma anlamını taşır; böylece böcekleşenin yazgısı, elbet toplumca dışlanmaktadır. Kafkanın en kalıcı yapıtları arasında yer alan ve Nobel ödülü sahibi Elias Canettinin en yetkin düzeydeki anlatım sanatının tipik örneği diye nitelendirdiği Dönüşümü. Ahmet Cemalin kaleminden yeni bir çeviriyle sunuyoruz.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Franz Kafka’nın 1915’te yayımlanan dönüşüm adlı öyküsü yazarın anlatım doruğuna ulaştığı bir eserdir. Küçük burjuva çevrelerindeki yozlaşmış aile ilişkilerini en ince ayrıntılarına kadar irdeleyen bu uzun öykü aynı zamanda toplumun dayattığı işlevini çoktan yitirmiş kalıplara bilinç düzeyinde başkaldıran bireyin tragedyasını çarpıcı bir biçimde dile getirir.

Şöyle ki;Gregor Samsa çalıştığı iş dolayısıyla gece uyamadan önce odasının kapısını kilitleyerek uyurdu.Gregor bir sabah uyandığında kendini yatağında dev bir böceğe dönüşmüş olarak bulur.Yatağından kalkmaya çalışır ama beceremez ve o sırada  çalıştığı yerin müdürü kapıya dayanmıştır işe geç kaldığı için. Müdür, Gregor’un kapısına dayanmış kapıyı açmasını beklerken bir yandan da ailesine çocuklarının sorumsuz ve işe yaramaz oluşundan bahsediyordu. Gregor zor bela kapıyı açmıştı ve sonunda olanlar olmuştu. O da ne, aile karşısında Gregor’u beklerken kocaman dev bir böcek.Artık Gregor için hayat çok zordur.Babası o haliyle odadan dışarı çıkmasına izin vermez.Ve Gregor artık hayatı boyunca o odaya mahkum kalır.Gregor’un yemeği vs. işlerle kardeşi  Grete ilgilenir.Grete Gregor’un rahat hareket etmesi için odayı biraz boşaltmaya karar verir bunu gören annesi izin vermez ve şöyle der:”Bence en iyisi odayı eskiden nasıl idiyse aynen öyle korumaya çalışmamızdır.Böylece Gregor yine aramıza döndüğünde her  şeyi eskisi gibi bulur arada olup bitenleri de unutması o ölçüde kolaylaşır.”Burada “sözde anne sevgisi”nde Gregor’un sürüye dönebilmesi için böceklikten çıkmalı,sürüye yeniden uyum sağlayabilmesi için böcek olduğu dönemi unutmalıdır.yani hayat anlaşılacağı üzere Gregor için çok zor geçer artık kız kardeşi  Grete’de ilgilenmeyi bırakır.Ailesi  ondan kurtulmanın yollarını düşünürler  ve bir gün sabah saatlerinde hizmetçi bağırarak şöyle der:”Nihayet pis böcek Samsa’dan kurtulduk,pis böcekten kurtulduk.”bunu duyan aile fertleri hemen Gregor’un odasına koşarlar gerçekten  de Gregor ölmüştür.Babası  ” ohhh çok şükür tanrıya” diyerek sevincini dile getirmiştir.Hepsinin yüzünde ufak bir gülümseme vardı.Ve o gün aile kafa dinlemek adına tatile çıkmaya karar verir ve trene binerek bu şehirden uzaklaşırlar.yani asıl mesele şu ki;bizim toplumda yer edinebilmemiz için bazı kalıpların içine girmemiz gerekecek.Maalesef ki,o toplumun giydirdiği kalıbın dışına çıkılmayacak, çıkılırsa o sürüden uzaklaştırılır ve dışlanırsın.

Çocukların hep iyiliğini gerçekte ise sürekli köleliğini isteyen son aile yapıları yeryüzünden silinene değin, Kafka’nın dönüşümü geçerliliğini sürekli koruyacaktır…

Analist : Nurgül Yiğit Kurum : Gaziantep Üniversitesi
Bu yazı toplamda 1483 defa okundu.

güvenlik Kodu
YORUMLAR
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.