Satranç Oynayan Derviş
Kitap Arka Kapak: Ah ! Bakılması gereken yere bakmıyor insan. Bir Zen şairinin kelimeleriyle, ‘ Kendisini değil, başkalarını kesebilen bir kılıç gibi, ya da bir göz gibi, kendisini değil başkalarını görüyor.’ Bu yüzden duvarlarınıza astığım tablolar, Konfüçyüs’ün, Şems’in, Dante’nin, Fuzuli’nin, Descartes’in, Nasreddin Hoca’nın, Nietzsche’nin, Bişr el-Hafi’nin, Leonardo da Vinci’nin, Hallac-ı Mansur’un, Kafka’nın, Süfyan es- Sevri’nin, Pablo Neruda’nın değil sizin portrelerinizdir.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Şehirlerde, beldelerde, medreselerde, dergahlarda gezinmek; sanatkarlarla, mutasavvıflarla, alimlerle, velilerle hasbihal etmek istiyorsanız bu kitap tam size göre. Yazar doğudan batıya bir çok farklı ideolojideki düşünürün portresini 2-3 sayfa halinde okurlarına sunmuş. Ali Ural bizi tam bir zerafet seyahatine çıkarıyor; kimlerle yolumuz kesişmiyor ki Lokman Hekim, Yusuf Has Hacip, Machiavelli, Nietzsche… Tarihe iz bırakmış bu düşünürlerin hayatlarında soluklanıp, hayatınıza yansıtacağınız mihenk taşlarını bu eserle toplayabilirsiniz.

Hallac-ı Mansur, İbnü’l-Arabi’yi ve Mevlana’yı peşine takıp aşk ülkesine göç ederken şöyle der portresinde: ‘Ben ki sana muhtaç bir kulum ey Rab! O halde seni sevmemde bir gariplik yoktur. Asıl sen hiçbir şeye ihtiyacı olmayan yüceler yücesi bir Melik’ken beni seviyorsun ya, işte buna hayret ediyorum !’

Eserde, Şems-i Tebrizi ‘ Zamanın zayi olup gidiyor. Halbuki sen yiyemeyeceğin şeyleri toplamak, ulaşamayacağın şeylerin peşinde koşmak, oturamayacağın binaları kurmakla meşgulsün !’ sözüyle hayata işaret eder. Sahi bizim kaç hayatımız var ?

Ve Itri der ki: ‘Hakikati hakikat olduğu için sevmek.’

Keyifli Okumalar…

Analist : K.K. Kurum : Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
Bu yazı toplamda 1329 defa okundu.

güvenlik Kodu
YORUMLAR
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.