Cennete Gidemezsek Yandık!
Kitap Arka Kapak: Hep bir arayıştadır insan… İçindeki sonsuzluk hissinin verdiği inançla bu hissi bambaşka yerlerde arar durur. Bazen para, bazen kariyer, bazen evlat ve bazen aşkta sonsuzluğa koşmak ister. Bilir ki sınırlıdır bu hayat yolculuğu... Ve bir gün gelecek... Bir gün kalacak... Bu kitapta anlatılanlar “kendime yeni bir ben lazım” diyenler için ufak bir fragman, belki de uzun bir yolculuğun başlangıcı… Unutma kardeşim, bu dünyada aldığın yanlış bir bilet, seni ahirette yanlış durakta indirebilir… Allah is watching… Hesap günü is coming… Cehennem is loading…

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Fatih’im... Ben senin peygamberinim. Benim adım Muhammed, sen benim ümmetimsin."Ve ilave etse, "Dünyada bana çok sadık bir ümmet oldun, helal olsun sana."Gözyaşların aksa ve Efendimizin cübbesini ıslatsa sonra elinden tutup seni sonsuz mutluluk diyarına, nura doğru götürse ve "Allah" ile görüştürse fena mı olur kardeşim?(Cennete gidemezsek yandık, Fatih Yağcı, sayfa : 42) kitabında bu şekilde bir uyarıda bulunuyor yazar. Kitabın bu sayfasında geçen güzel ve anlamlı cümlelerden de anlayacağımız gibi Dünya geçici güzelliklerin, mutlulukların, üzüntülerin olduğu yani her şeyin bir sonunun olduğu bir yer iken biz insanlar Dünya'ya sıkı sıkıya bağlanıp ölümden sonrasını düşünmeyerek yaptığımız anlamsız ve amaçsız şeylerden ibaret olduğunu açıklıyor yazar bu kitabında.

"Ölüm bir hakikattir. Kimse bundan kaçamaz. Allah bize ölümü, dilimizde ve kalbimizde şahadetle nasip etsin."

"Ölüm var uyanın. Farkına varın..."diyor. Hastaneleri dolduran milyonlarca insan, lisan-ı halleriyle,"Bu dünya ücret alma yeri değil!"diyor ve dünya içinde tekrar eden boş işlerimiz sağımıza geçerek bütün dikkatimizi kendisine çekerek unutturmaya çalışıyor."Yazar bu sözlerinden de şu hadis üzerinden vurgu yapıyor "Ölmeden önce ölünüz."(Hadis kaynak: El-Aclüni,Keşfü'l Hafa,2:29)Yazarımızın bu sözlerinden de anlaşılacağı gibi aslında gözümüzün önünde o kadar örnek var ki; bu Dünyada yaşadığımız şeylerin çok ta gerekli ve anlamlı olmadığı bu Dünya için uğraştığımız kadar diğer Dünya için uğraşsak sonsuz mutluluk sahibi olabiliriz, diye anlatıyor yazar satırlarında.

Sonuç olarak kitap ta anlatılmak istenen ana düşünce "Farkında olmadan veya farkında olarak yaptığımız hatalarımız vardır. Bizler insan olduğumuz için mükemmel olamayız, hatalar yapabiliriz. Fakat önemli olan hata yapmak değil, önemli olan biz insanların Allah'ın bize verdiği büyük nimetlerden olan aklımızı kullanarak hatalarımızı telafi edebilmektir. Allah affedicidir ve samimi tevbe eden kullarını geri çevirmez onları affeder."Kitap akıcı ve esprili anlatımıyla her yaştan insanın okuyabileceği düzeyde bir kitaptır. Didaktiktir.

Analist : Ayşegül Özbek Kurum : İnönü Üniversitesi
Bu yazı toplamda 1172 defa okundu.

güvenlik Kodu
YORUMLAR
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.