Küçük Kara Balık
Kitap Arka Kapak: Samed Behrengi (1939-1968), İranlı bir yazar. On bir yıl İran’ın Azerbaycan kesiminde köy köy dolaşarak öğretmenlik yaptı. Öğretmenken bile öğrenciliği bırakmadı: Halkın dilinde dolaşan masalları, söylenceleri derledi, yorumladı, yeniden yazdı. Bu arada Tebriz Üniversitesinde İngilizce öğrenimi gördü. 1968 yılının Eylül ayında, daha 29 yaşındayken, Aras Irmağı kışısında ölüsü bulundu. Yüzerken boğulduğu söylendisi yayıldıysa da buna kimse inanmadı. Çünkü Samed Behrengi, yazdığı masallarla, ülkesinin başına çöreklenmiş Şahlık düzenini açık açık eleştiriyor, her türlü baskı yönetimine karşı çıkıyordu. Küçük Kara Balık, onun yalnızca İran’da değil, dünyanın pek çok ülkesine tanınıp sevilmesine yol açmış bir ölümsüz kitaptır. Bu küçük kitap, Bratislava ve Bolonga Dünya Çocuk Kitapları Fuarlarında ödüller aldı. Yediden yetmişe herkesin severek bir çırpıda okuyacağı bu güzelim çocuk öyküsünü yeni bir çevirisiyle sunuyoruz.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Yazarı İranlı olan Samed Behrengi'nin bu kitabı bir masal kitabıdır. Kitabın sonu belli değildir.

Yazarımız bu kitapta küçük bir balığın başından geçen olayı konu ediyor. Kitabın kahramanlarından olan Küçük Kara Balık yaşadığı çağlayandan çok daha ötesini denizi, okyanusu merak etmesidir. Bu merakı sindiremez ve bir gün annesine sorar;

-Deniz nasıldır? Okyanus nasıldır?

Ancak anne balık yavru balığa denizde ve okyanusta zararlı varlıkların olduğunu belirtir ve bir daha bu tür şeyler düşünmesini istemez ancak küçük karabalık bu merakını sindiremez ve evden ayrılır. Denizi, okyanusu keşfetmeye çıkar. Anne sözü, büyük sözü dinlemez ve kendi bildiğini yaparak yoluna devam eder. İlerlediği yolda karşısına iyi varlıklar bazen kötü varlıklar çıkarak Küçük Kara Balığın aklına girerler ve Küçük Kara Balık bazı kötü varlıkların kötü oyunlarına yenilir. Bazen de kurtulmayı başarır.

Sonu belli olmayan bu masalda Küçük Kara Balığın başına ne geldiğini kimse bilmiyor. Kitaptaki ana düşünce insanların bilmediği ve bazen gereksiz arayışların, merakların başlarına kötü olaylar getirebileceği.

Analist : Ayşegül Özbek Kurum : İnönü Üniversitesi
Bu yazı toplamda 2395 defa okundu.

güvenlik Kodu
YORUMLAR
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.