Kapıları Açmak
Kitap Arka Kapak: Yağmur ince ince yağıyor. Saatlerdir yağıyor. Bir şehirlerarası otobüs gecenin ıslak karanlığını yara yara gidiyor. Saatlerdir gidiyor. Ses yok. Sanki hemen herkes uyuyor. Arada hafif horultular, alçak sesle konuşanların mırıltıları. Sürücü kasetçalardaki arabesk parçanın sesini iyicene kısmış, belki de sadece kendisi işitiyor. Bir de yanındaki koltuğa yığılmış, başı önüne düşmüş genç irisi muavin. Sürücü sigaranın birini söndürüp, ötekini yakıyor. Yol tenha, gözler uykusuzuktan kızarmış...

------------------------------------------------------------------------------------------------

Öncelikle yazarın bu kitabını okumadan önce  "Uzun Hikâye" isimli eserini okuduğumu belirtmek isterim. Daha önce filmini izlememe karşın okuma fırsatını ancak bulabilmiştim. Yazarın o kitabının hemen ardından okumak belki zamanlama hatasıydı ama ben yine de karşılaştırma yapmadan yorum yapmaya çalışacağım.

Kitapta Zehra'nın hüzünlü hikâyesi anlatılmış. Sevmediği bir adam tarafından zorla evlenmesiyle köyünü geride bırakıp alışkın olmadığı bir yaşama itilen Zehra, hikayede duygularını en iyi hissedebildiğimiz karakter. Bunun yanı sıra Zehra'ya küçüklüğünden beri sevdalı olan Cihan'ın aslında ne kadar cesaretsiz olduğunu düşünmekten karaktere odaklanamıyoruz. Yer yer sinirlendiren yer yer iç burkan bir kişiliği var Cihan'ın. Bunun yanı sıra Zehra'yı zorla kaçıran Kemal, bize bir insanın ne kadar insafsız olabileceği gerçeğini gösteriyor. Ayrıca Zehra'nın abisi olacak insanın içindeki iyi insan kırıntılarını görmemize rağmen bir türlü kendilerine ısınamıyoruz. 

Zehra'nın kasabasına geri dönmeyle başlayan yolculuk cezaevinde sonlanıyor. Sonlanıyor sonlanmasına ama hikâyenin devamında Cihan ile Zehra'nın bir araya gelme düşüncesi bir miktar mutlu ediyor. O son ezanı okuyuşuyla bir daha ne zaman bir araya gelirler, Kemal'den kurtulan Zehra soğukkanlılığını yitirmeden nasıl dimdik ayakta duracaktır, orası da hayal gücümüze kalmış durumda.

Bu hikâyede Mustafa Kutlu bize aslında tam da hayatın içinden karakterler seçerek seslenmiş. Ama nedendir bilinmez, alışkın olduğumuz Mustafa Kutlu hikâyesi tadını bu kitapta dolu dolu hissedemedim. Ancak Dergâh yayınlarının bastığı Mustafa Kutlu kitap kapakları hakkında da bir kaç bir şey söylemeden edemeyeceğim.

Belki çok basit gibi görünen ama aslında içinde birçok anlam barından kitap kapakları hazırlıyorlar. Mesela ben bu kitabın kapağında Zehra'nın köyüne giden yolu görüyorum. Kitabın kapağı, isim ile değil içerik ile uyumlu ve bence bu en güzel detay.

Bu kitaba on üzerinden bir puan vermem gerekirse, yedi derdim.

Analist : Ayşenur Önler Kurum : Karadeniz Teknik Üniversitesi
Bu yazı toplamda 1493 defa okundu.

güvenlik Kodu
YORUMLAR
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.