Diriliş Neslinin Amentüsü
Kitap Arka Kapak: ...

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Bazen insan sayfalarca, yüzlerce binlerce sayfa okurda onun kazandırdığı tecrübe ve bilgi belki okuduğu başka bir kısa kitaptan edindiği bilgi kadar olamaz. İşte tam olarak bu. Eğer kısa ve öz bir düşünce ve fikir kitabı istersek bu kitap bunun için bir başyapıttır.

Medeniyetleri insanlar kurar. İnsanları ise fikirler, ülküler. İnsanın fikri ne kadar sağlamsa ortaya koyacağı medeniyetin meydana çıkması yücedir.

Diriliş eri dünya barışı için en büyük savaşçı olmalıdır. Bu savaşta ise kendi cephesini korumakla mükelleftir. Bu savaşın ise ana unsuru ve önemi Yeniden Diriliştir. Bu savaş hakikatin savaşı bu dava hakikatin davasıdır.

Üstadın gözünde Adam Smith ile Karl Marks aynıdır. Çünkü her ikisi de insanın egosunu putlaştıran ve insanları yine insanlara köle eden bir düzenin kurucuları ve kendi düşüncelerinin kuklaları olarak görür.

Diriliş eri hem batıyı hem doğuyu bilmelidir. Ne tamamen kendini doğulu olarak benimsemeli ne de batıyı insanların medeniyet dışı olarak gördüğü bir pusula olarak görmelidir. Diriliş eri her medeniyetten kendi çıkarına ve yararına en önemlisi savunduğu cephedeki görüşüne katkı sağlayacak bilgileri edinmelidir.

Diriliş eri ne ifrat yoluna başvurmalı ne de tefrit yoluna başvurmalıdır. İslam insana orta yolu önermektedir. Bir fikrin veya akımın veya en basitinden bir insanın düşüncesinden kendi payına ne çıkarabiliyorsa onu almalıdır. Ne hepsini tamamen kabul etmeli ne de tamamen bütün düşünceleri ve belgileri red etmelidir.

Ve üstadın dediği yeni bir nesil gelecek ve geliyor. Bu nesil ise Diriliş Neslidir. Bu Diriliş neslinin erleri fikirleri ne kadar sağlam olursa birlikte getirdiği medeniyet ve topluluk o kadar sağlam özelliğe sahip olacaktır.

Analist : Yahya Altuntaş Kurum : İnönü Üniversitesi
Bu yazı toplamda 1041 defa okundu.

güvenlik Kodu
YORUMLAR
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.