Yaşamak
Kitap Arka Kapak: Yeni Türkçedeki hatıra türünün en yetkin örneklerinden biri olan Yaşamak, toplumsal olarak bir ışığa dönüştürmek istediğimiz acıya, bireysel bir dünyada aydınlık sağlamaktadır. Zarifoğlu, çevremizde gelişen olayların gözümüzü yorduğu ve bizim, hayatın bütünsel akışıyla olan bağlarımızı güçlükle koruduğumuz dönemde, o bağlara canlılık veren birkaç şairimizden biridir. Yaşamak, şiirindeki derinliğin yol açtığı açılım getiren ve şaire ait iç dünyanın zenginliğini gözler önüne seren bir eserdir. Şair, yaşamayı varlık ve oluşun özüne dokunan bir derinlik içinde algıladığı ve arka planındaki hikmetle anlaşarak yaşadığı için, aynı hikmetin onun anlatımında parıldaması pek tabiidir.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Bu eser, Zarifoğlu’nun günlük tarzda kaleme aldığı fakat okurken fikri bombardımana seve seve maruz kalacağınız türden bir eser. Kaleminden çıkan her şeyi ab-ı hayat niyetine okuyacağım için Zarifoğlu’nun bu eserine de bodoslama daldım diyebilirim. Ancak anlam yoğunluğu olan cümleler ve eksiltili betimlemeler ve derin içsel hesaplaşmaları bir anda bitirmek yerine sindire sindire okuyarak, uzun bir süreçte bitirdim. Kitapta o kadar çok altını çizdiğim yer var ki, kitabın sayfalarını baştan sona hızlı hızlı çevirdiğimde, sayfaların renkli cümleleri göz kırpıyor. Fikrî anlamda çok çok zengin olduğu için insanda Farkındalık oluşturacak bir eser. Herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği ve mutlaka okuması gereken bir eser.

Son sözü Zarifoğlu’na bırakıyorum:

“Tek başınayım, bana bir ses konuşuyor. Eğer uyuyakalmıyorsam sonuna kadar dinliyorum. Ilık ve güzel bir ses. Sonunda böyle karar veriyorum. Tırmalamıyor okşuyor, itip kakmıyor, biraz eşeleyip kabartıyor. Ve sonunda uykum kaçıyor. Balkona çıkıp toksinlerini çıkaran kente bakıyorum. Ve dinlemeye devam ediyorum. Yadırgamıyorum kendimde böyle bir ses duymayı. Garibime giden, benimle ‘siz’ diye konuşması.  Pek ciddî. Pek sevimli. Bakın:

-Kusurlarınızla gerçeği görebilmek için ne yapabilirsiniz? Kendinizi hiç bir an unutmamak mı? Aklınız kendi aklınıza nasıl bakacak? Kendinizden dışarı adım atıp yörenize bakmanız mümkün olsa bir köşede kendinizi de görebilecek misiniz?’”

Analist : Ayşenur Önler Kurum : Karadeniz Teknik Üniversitesi
Bu yazı toplamda 1194 defa okundu.

güvenlik Kodu
YORUMLAR
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.