Kuranı Nasıl Okudular
Kitap Arka Kapak: Hiç kuşku yok ki, vahyin bizzat muhatabı olan Allah Rasûlü (s.a.v.) ile birlikte, vahyin nazil oluşuna tanıklık eden, Kuran ayetlerinin adeta gökten yağmur yağar gibi sağanak sağanak indiği ortamı teneffüs eden ilk nesillerin Kuranın mesajlarını okuyup algılamaları ve Rabbimizin Kitab-ı Keriminde ebedileştirdiği üzere "semina ve etana: işittik ve itaat ettik" şuuruyla hemen uygulayıp hayatlarına aktarmaları. Bu, kıyamete kadar gelecek tüm nesillere model oluşturacak olumsuz ve eşsiz tecrübeler niteliğindedir. Onlar, ahlakı Kuran olan Hz. Peygamberi (s.a.v.) "en güzel örnek" kabul ederek "yaşayan Kuranlar" oldular.

 

 

 

 

 

 

 

3’lü bir serinin ilk kitabı. Yazar bu seri ile sahabenin Kur an ı nasıl okuduğunu, nasıl anladığını ve nasıl yaşadığını anlatmayı hedeflemiş.

İlk kitap olan Kur an ı Nasıl Okudular da başta genel bir bilgilendirme yaptıktan sonra madde madde sahabenin Kur an ı nasıl okuduğunu açıklamış. Kitapta alınan örneklerin birçoğunun Gazali den olması kitaba tasavvufi bir hava katmış. Sürekli anlatılan bu örneklerin bir kitap altında birleştirilmesi çağın hastalığına bir şifa olacağı tartışmalı. Kur an ın bu kadar çok okunup fakat anlaşılıp yaşanmadığı bunun cağımızın bir hastalığı haline geldiği şu dönemde bu kitabın somut bir fayda sunacağını düşünmüyorum.

Analist : Nurgül DAYAN Kurum : İnönü Üniversitesi
Bu yazı toplamda 1134 defa okundu.

güvenlik Kodu
YORUMLAR
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.