Bir Adam Yaratmak
"Eser ilk olarak 1937-1938 kışında İstanbul Şehir Tiyatrosunda temsil edilmiştir. Olay meçhul bir tarihte İstanbulda geçer. "Husrev - Bir adam yaratmağa kalkıştım. Ona bir surat ve kader bulmak... Nerede bulayım? Kendimi buldum. Suratsız ve kadersiz adam şahlandı. Zincirini kırdı. Elimden kaçtı. Ben insanım. Beni arkamdan vurdu. Suratsız ve kadersiz adam benim suratımı takındı. Kalıbımı giyindi. Kaderimin içine yattı. (Bir an sükut) Benim de kaderim buymuş."

 

 

 

 

 

 

 

 

Mükemmel, harika, çok güzel... Demek ne haddim ne de yeterli sıfatlardır bu eser için.

Üstad bu piyesinde bir piyes yazarını ele almış. Kurgu bu piyes yazarının yazdıkları ile hayatı arasındaki benzerlik ve sonuçlarından oluşur.

Kitaptaki yazarımızın adı Husrev. Piyesinin ilham kaynağı bahçelerindeki, hayatına derin izler bırakan olayların kilit noktası, incir ağacıdır. Yazdıkları geçmişte yaşadıklarıyla biraz örtüşür fakat sonu farklıdır ve dramatiktir. Bu başlangıç benzerliği ve sonun dramı yaşanacakmış hissi uyandırır. Buda Husrev'in annesini ve diğer yakınlarını tedirgin eder. Bu durumu evinde onu ziyaret edenlerle değerlendirirken talihsiz bir olay yaşanır ve eser bu durumun Husrev'in üzerindeki etkisiyle devam eder. Psikolojik durumu ve bu durumdan çıkar güden arkadaşım dediği insanların gerçek niyetleri Husrev'i iyice düşüncelere sokar.

Husrev kendi piyesinde olayları, kişileri, diyalogları yönettiği gibi gerçek hayattaki olanları da bir yönetenin olduğunu düşünerek kendi içinde Allah'ı bulması eserdeki temel anlamdır.

Olayların kendi içindeki akışını deşifre etmekten çekinerek ifade etmeye çalışırken şunu da söylemek istiyorum: Eserin sonunda Üstad yazma aşamalarını da bizlerle paylaşmış. Bu kısım hayatını ve yaşam şeklini tanımamız açısından çok iyi.

 Üstad arkadaşlarıyla bu eseri değerlendirirken geçen bir diyalog:

 -Bu eser mi şaheser mi?

 Bana göre cevap belli ve yaşayarak okumak bu eserin hakkıdır diye düşünüyorum. Tek gecede okunabilecek akıcılıkta bir eser olmuş. Ruhu şad mekânı cennet olsun diyerek bitirmek istiyorum. 

Analist : Meryem ŞİRİN Kurum : İnönü Üniversitesi
Bu yazı toplamda 2473 defa okundu.

güvenlik Kodu
YORUMLAR
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.