Makyaj Yapan Ölüler
"Ey kutsal ağrı! Saklandığın yerden çık! Yalnız kendimizi değil, çevremizi de yakıp yıkıyoruz! Biz acı duymayanlar ahalisi, akan kanımızı boş gözlerle, bir nehir gibi seyrediyor, kopan ayağımıza vitrinlerden ayakkabı beğeniyoruz. Ey kutsal ağrı! Gel ve sessizliğimiz boz! Kulakları sağır etsin çınlayan sesin! Başımızdaki tacımızı ağrıdan bir çelenkle değiştir!"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir gün sokağınızdan geçerken, oturduğunuz binanın bütün pencerelerinde kendinizi görürseniz sakın dehşete kapılmayın! Bakın onlar ne kadar sükunetle izliyorlar sizi.İlk kattaki çocuklar size ne kadar benziyor!İlk penceredeki emzikli çocuktan, son penceredeki önlüklü çocuğa kadar hepsi el sallıyor size.Hadi durmayın,siz de el sallayın onlara!

İsmi kadar işlediği konularda çok çarpıcı bir eser. Dilindeki sadelik ve eşsiz anlatımıyla okuyucuda farklı izler bırakan yazar, gazetelerin en iç karartıcı bölümleri olan üçüncü sayfalarından böylesine hikâyeler çıkartarak, bu hikâyelere insani hassasiyetlerin penceresinden bakarak, soğuk gerçeklerden insani sıcaklıklara kapı aralayarak ve düşünerek, düşündürerek kaleme almış. Bildiğimiz ya da bilmediğimiz bir gazete haberi; teknolojik, tıbbi gelişme, farkında olduğumuz ama aslında olamadığımız gerçekler! Baktığımız ama göremediğimiz ne çok şey varmış meğer. Buzdağının görünmeyen koca bir bölümü daha varmış! Okuyup, bak bu yanlış diyemeyip sadece başımızı eğip 'Ne kadar doğru.' diyebiliyoruz sadece. Her hikâyeyi okuyunca önce hayretten donakalacak, sonra da derinden derine düşünmeye başlayacaksınız.

Hayatımızın bir yerlerinde duyup fazla önemsemediğimiz türden haberleri, neden o kadar önemsemediğimizi hatırlatan kitap bakış açımızın değişmesi yolunda iyi bir adım. Artık okuduğumuz her haberin, dinlediğimiz her olayın başka bir boyutunun da olacağını düşünmeden edemeyeceğiz. Hayatın sıradanlaştırılmış gerçeklerine karşı sıra dışı bir hassasiyetle bakmak isteyenlere tavsiye edilecek bir kitap. 

Analist : Emine US Kurum : İnönü Üniversitesi
Bu yazı toplamda 1206 defa okundu.

güvenlik Kodu
YORUMLAR
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.