Çile
"Şairliğim on iki yaşımda başladı. Bahanesi tuhaftır: Annem hastahanedeydi. Ziyaretine gitmiştim... Beyaz yatak örtüsünde, siyah kaplı, küçük ve eski bir defter.. Bitişikte yatan veremli genç kızın şiirleri varmış defterde.. Haberi veren annem, bir an gözlerimin içini tarayıp: - Senin dedi; şair olmanı ne kadar isterdim! Annemin dileği bana, içimde besleyip de on iki yaşıma kadar farkında olmadığım bir şey gibi göründü. Varlık hikmetimin ta kendisi... Gözlerim, hastahane odasının penceresinde, savrulan kar ve uluyan rüzgara karşı, içimden kararımı verdim: - Şair olacağım! Ve oldum"

 

 

 

 

 

 

 

 

İlk baskısı 1962 yılında yapılan eser üstadın şiirlerinin çoğunluğunu içermektedir. Kitabın takdim bölümünde üstad 'şiirlerim ve şairliğim' başlığıyla giriş yapıyor. Sanat anlayışını açıklarken şair sezerek yapmak ve düşünerek bulmak' tabiriyle açıklamaktadır. Şiirleri yemişin içini şiir hakkında düşüncelerin ise yemişin kabuğu olarak ifade ederek asıl sözün şiir olduğunu vurguluyor. Kitabın sonunda 'poetika' bölümünde şiir ve sanat üzerine düşüncelerini şair, şiir, şiirde usul, şiirde gaye , şiirin unsurları, şiirde şekil ve kalıp, şiirde iç şekil, şiir ve cemiyet, şiir ve hayat, şiir ve din, şiir ve müspet ilimler, şiir ve devlet başlıkları altında kısaca ele almaktadır. 

Takdim bölümünden sonra Allah, İnsan, Ölüm, Şehir, Tabiat, Kadın, Korku, Daüssıla, Dava ve Cemiyet bölümleriyle şiirler gelmektedir. 

 

MERCEK

Kesildi mi yoksa ardı, arkası 

Nur diyarından kol kol gelenlerin ?

Yetmez mi ampulün nura cakası,

Başları dönmez mi gökdelenlerin?

 

Hiç kalmadı soran; Ne var insanlarda?

Ben duvarlarda ezik bir böcek miyim?

Yoksa, pırıl pırıl, tek damla kanda, 

Kainatı düzen bir mercek miyim?

 

Selam ile...

Analist : Hacer Yasemin ÇATLI Kurum : İnönü Üniversitesi
Bu yazı toplamda 1331 defa okundu.

güvenlik Kodu
YORUMLAR
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.