Hüseyni Bakış
Alper GENCER Ülke Kitapları

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alper Gencer ile tanışmam biraz tevafuk olmuştu. Şiirleri çok ilgimi çekiyordu(özellikle kendi sesinden dinlediklerim).                 Sonra dedim ki bu adamın bütün kitaplarını okumalıyım. Hüseyni Bakış’ı bulabildim. Bir kitap tahliline bu cümleleri yazdıracak heyecana sebeptir bu kişi. Öncelikle Alper Gencer ismini, şiirlerini, kitaplarını tanımanızı tavsiye ederim. Kendisi bir tıp hekimi olmasına rağmen müthiş eserler kaleme alan bir insan.

Bu kitapta ise hocası Hasan Hüsrev Hatemi’yi, kendi hayatına kattıklarını belli başlıklar altında anlatıyor. Ve özellikle son bölümde üstadın ‘Hüseyni Bakış’ adlı şiirinin tahlilini yaparak kelimelerini sonlandırıyor. Kurduğum cümlelerde hata yapmaktan Allah’a sığınırım. Zira Alper Gencer öyle cümleler kurmuş ki; kelimeler sonlanmak yerine bambaşka pencereler açıyor yüreğinizde. 64 sayfalık bir kitap, bir ansiklopediden daha fazla şey öğretti ve çağrışımlar yaptırdı bana. Bu yüzdendir ki; neredeyse tüm kitabın altını çizdim. Özellikle son bölümde altını çizmediğim satır yok desem yeridir. Çok beğendiğim bölümlerden biri ile son vereyim:

‘’... Bahar, meleklerin dahi secde ettiği bir Adem kalmaktır. O şerefin liyakatine varmaktır. Bir insan baharı isterse, secdeye layık yaşar. Ve diğer bütün insanların şerefine secde halinde taşar. Kışı geçiren bahara kalır. Bazısı o bahara kaldığını tanır. Bazısı o baharı geçirir de bilmez. Çünkü kışın içinden geçerken nefsiyle söyleşmez. Teninin sağlığına koşturur da orada, teninin taşıdığına dönüp şöyle bir göz atmaz. Hayatta kalmak için nefes yetirir de, ciğerlerini geçip ruhunun öksürüğünü hâl etmez. Bahar taşınanla muhabbettir. Taşıyanla aşktır. O bakışta ardı ardına baharlar vardır. Bin nasihat alsan, biri o bakış etmez... ‘’

Analist : İrem ERCAN Kurum : Erciyes Üniversitesi
Bu yazı toplamda 1404 defa okundu.

güvenlik Kodu
YORUMLAR
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.