İlahi Komedya / Cehennem
Dünya şiirinin başyapıtı İlahi Komedya, Dantenin Cehenneme, Arafa ve Cennete yaptığı düşsel bir geziyi destanlaştırır. İlahi Komedya, 14 233e ulaşan toplam dize sayısı ile, şiir tarihinin en uzun soluklu şiiridir. Dantenin 1300 yılının 7 Nisan Perşembe gecesi başlayan gezisi bir hafta sürer, Danteye Cehennem ve Araf yolculuğu boyunca Latin şair Vergilius rehberlik eder. Arafın tepesinde Vergilius yerini, Cennette Danteye rehberlik edecek olan Beatriceye bırakır. Dante, Beatriceyi ilk kez gördüğünde kendisi dokuz, Beatrice sekiz yaşındadır.

 

 

 

İlahi Komedya İtalyan şairin 14. yy başlarında yazdığı Cehennem, Araf ve Cennet  bölümlerinden oluşan kitabıdır. Cehennem bölümünde Dante ve hocası Vergilius 'un aşağı doğru inildikçe işkenceleri artan halkalarda ruhlar âlemine yolculuğu anlatılmaktadır.

Yolculuk esnasında kitaba göre Dante canlıdır ve dünyaya geri dönecektir. Genel olarak kitabın isminde 'komedya' geçse de hiçte güldürü unsuru değildir. Hatta zaman zaman çığlıklardan, işkenceyle parçalanmış insanlardan, yanmış et kokusundan, kandan ırmaklardan söz edilmektedir. Tamamı epik şiirdir. Yolculuk boyunca krallara, politikacılara, komutanlara sıkça rastlaya bileceğiniz ve Dante'nin betimlemeleriyle Dante'nin hayali cehenneminde geziyor gibi hissedebileceğiniz başarılı bir eser. Kullandığı imgelerle zaman zaman dönemin siyasi yapısına değinen yazar cehennemin belli çukurlarına bazı mitolojik kahramanları görevlendirebilmektedir. Zaman zaman işkence çeken günahkârlar dile gelmekte ve yaşayan bir insanın burada ne aradığını sorgulamaktadır. Bazen de işkence çeken ruhlar kendi dünya hayatlarından veya arkada bıraktıklarından söz etmektedir.

Kitabı okurken bazı halkalarda  cezası çekilen bazı günahlar dikkatimi çekti. Bunlardan başlıca bahsedecek olursak; şehvet, oburluk, cimrilik(özellikle din adamları), savurganlık, öfkeye yenik düşmek, kurumluluk(kibirli olmak), particilik, sapkın mezhepçilik, hile, kaba güç(üç çeşit kaba güçten bahseder. Tanrıya karşı, İnsanlara Karşı ve İnsanın kendi kendisine kaba kuvvet kullanması), gülecek yerde ağlamak, Tanrıyı ve verdiklerini küçümsemek, zor kullanmak, başkalarının kanını ve canın zorla almak( hükümdarlar) gibi günahları sıralayabiliriz.

Kitapta dikkatimi çeken bir diğer unsur ise insan hayatında çalışmanın ve gelişmenin marifet değil aslında zorunluluk olduğu vurgusudur. Zira Dante' nin cehenneminde çok iyi ama bu özelliklerden mahrum olduğu için işkence gören ruhlara rastlanmaktadır.

Dante'nin alegorik anlatımıyla bizlere sunduğu hayali cehennemi dönemin şartlarını (14. yy İtalya ve Avrupası) göz önüne alarak edebi ve sosyolojik açıdan okunmaya değer klasik bir eserdir. Okumak isteyen kitapseverlere çeviri ve şiir olması nedeniyle yayın evine dikkat etmelerini öneririm.

Hakiki cennet çukurlarına düşmeniz duasıyla...

Hacer Yasemin ÇATLI

İnönü Üniversitesi

Analist : Kurum :
Bu yazı toplamda 2393 defa okundu.

güvenlik Kodu
YORUMLAR
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.