Deccal
Bu, en azların kitabı. Belki onlardan henüz hiçbiri yaşamıyor bile. Onlar, benim Zerdüşt’ümü anlayanlar olabilir: Kendimi henüz bugünden kulak dikenlerle nasıl karıştırabilirdim? Ancak öbür gün bana aittir. Kimileri öldükten sonra doğacak. İnsanın beni anlayacak olmasının, hem de ister istemez anlayacak olmasının koşulları bunları çok iyi biliyorum. Sadece içtenliğime, tutkuma katlanabilmesi için, düşünsel konularda sert olacak kadar dürüst olmalıdır. Dağlarda yaşamak, çağın siyasetinin ve halkların çıkarcılığının acınası boş gevezeliklerini kendinden aşağı görmek için deneyimli olması gerekir. Aldırmaz olması gerekir, doğruluğun işe yarar olup olmadığım, bir felaket olup olmayacağını sormaması gerekir...

 

Nietzsche din konusunda sert eleştirilerde bulunurken aslında nihilist felsefeyle yoğrulan inanışlara karşı tüm düşüncesini yansıtıp aradan Hristiyanlığı aşağılayan bir tutum sergiler bu eserinde. Hristiyanlık aşağılanacak kadar kötü doğmuş bir dindir onun için ama Hristiyanlık kadar tüm tanrı odaklı düşüncelere ve tanrıbilimcilere sert eleştiriler sunar. Dilin kemiği yok ne de olsa düşüncelerini korkusuzca yazan Nietzsche’e göre tanrıbilimciler felsefeyi kirleten temel unsur aslında.

Tüm tanrısal eğilimlere karşı olan tutumun yanında Hristiyanlık onun için en zavallı çöküştür. Kitabın başlarında dediği ’’Hristiyanlık süslenip, ona elbise giydirilmemelidir. O, yüksek insan tipine karşı savaş açtı. Bu tipin tüm içgüdülerini yasakladı. Şeytanı, şeytan olanı bu içgüdülerden damıttı. Güçlü insan ayıplandı ve toplum dışına itildi. Hristiyanlık, zayıf, adi, kötü yapılı olan her şeyin yanında oldu ve güçlü bir yaşamın aksini sağlayacak içgüdülerine karşıtlık bir ideal yaratmıştır. En hazin örnek aklını ilk günahlakirlettiğine inanan Pascal’ın mahvıdır. Oysa bunun nedeni sadece Hristiyanlıktır!’’sözleri sadece Hristiyanlıkla alakalı düşüncelerin aşlanıcıdır.

Nietzsche sık sık tanrıbilimcilere karşı savaştığını söyler. Ve ekler her seferinde Hristiyanlık iyiyi değil insanlığın sonunu ister. Papazların kendileri için kurdukları dünyalarında Hristiyanlık bilimle savaşmıştır. Haçlı seferleri de bunun örneklerindendir. Söylendiği gibi papazlar gerçeğin yansıtıcı ise o zaman tezat başlar çünkü onlar gerçek değillerdir. Tanrı ve ahlak böylece Hristiyanlıkla sahteleştirildi.

İncilden bazı öykülerle incili çürüten Nietzsche özellikle İncil’in başlangıcında yer alan öyküde Tanrı’nın iki hatasından bahseder ve yeniden aşağılar. Birincisi canı sıkılıp insanı yaratan tanrı sonra o da sıkılmasın diye hayvanları yaratınca insanın hayvanları küçük görmesi. Bu hatanın ardından Tanrı ikinci hatayı yapar ve kadını yaratır ve o da kötülüklerin başlangıcıdır. Ve de öyle oldu bilgi ağacının meyvesi kadın tarafından yendi. Rahiplerin bu bakış açısına sahip olduğunu ve onları küçümser. Bu kıssadan; bilgi ilk günahtır. Böylece ahlakta bunun üzerine kurulur ve ‘’bilmeyeceksin!’’ denir, sonucunu çıkarır. Bu düşünceler rahiplerin yaşam kaynağı olan savaşların başlangıcıdır ve hiçbir din Hristiyanlık gibi yozlaşmamıştır aslında.

En ilgimi çeken düşüncesi aslında Hristiyanlığın onları antik kültür mirasından daha sonra bir kez de İslam mirasından mahrum ettiği düşüncesi. Bunların yanında Nietzsche için Hristiyanlık ve alkol yozlaşmanın iki büyük aracıdır.

 Yer yer Hristiyanlığı Budizim, Hinduizm, Yahudilik ve az da olsa İslam ile karşılaştırır. Aslından en kötü Hristiyanlıkmış gibi aşağılamalar yapsa da asıl düşüncesinden şaşmıyor: nihilizmin olduğu her inanışa savaş. .. Papazların arkasına sığındığı kutsaliyetler ve yalanlar diğerlerinde de var.

‘Hristiyanlığın asalak yaşamı yalan dolu hümanistlikleri ile haç arkasına saklanmı büyük bir komplo olduğunu söyler ve şöyle devam eder : ’’ Hristiyanlık büyük bir lanettir, bir içsel yozluk, hiçbir aracının yeterince zehirli, gizli yeraltı, küçük olmadığını büyük bir intikam içgüdüsü olarak kabul ediyorum-onu büyük bir utanç lekesi olarak kabul ediyorum…’’

Hristiyanlığa karşı yasa diye yazdığı 7 madde ile düşüncelerini en sert şekilde dile getirir. Her maddesi tüm düşüncelerinin en yalın halidir aslında.

Sümeyye ÖZER

İnönü Üniversitesi

Analist : Kurum :
Bu yazı toplamda 1922 defa okundu.

güvenlik Kodu
YORUMLAR
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.