Konuşmalar
ALİYA, insanın evrensel sorunları üzerine düşünen Müslüman bir mütefekkir, baskılara boyun eğmeyen bir özgürlük savaşçısı, halkının bağımsızlık savaşını öncülük eden bir lider, askeri ve diplomatik alandaki başarılarıyla devlet kurmuş bir önderdir.Elinizdeki kitap, Aliyanın çok farklı ortamlarda yaptığı konuşmalardan oluşuyor. Konuşmalar bir lider ve düşünür olarak Aliyanın anlaşılmasına önemli bir katkı yapmakla kalmıyor, yirminci yüzyılın sonunda yaşanan insanlık trajedisinin ve bunun sorumlusu olan bir dünya sisteminin doğru okunmasına da hizmet ediyor.

 

 

 

Aliya, insanın evrensel sorunları üzerine düşünen Müslüman bir mütefekkir, baskılara boyun eğmeyen bir özgürlük savaşçısı, halkının bağımsızlık savaşına öncülük eden bir lider, askeri ve diplomatik alandaki başarılarıyla devlet kurmuş bir önderdir.

 ''İnsanlar tarihe hükmedemezler. Tarihe Allah hükmeder ve o ne dilerse o olur.'' Her ne kadar bazı insanlar bazı yer ve zamanlarda tarihi zorlamaya ona yön vermeye çalışsa da onların bu çabalarının boş olduğunu Aliya bu sözler ile ifade ediyor. Yine Aliya'nın ifadesi ile çok az zamanda çok fazla olay yaşanan Bosna 'da neler olduğunu Aliya'nın anlatımıyla okuyabiliyoruz kitapta. Kitap, Aliya'nın çeşitli zaman ve mekânlarda yaptığı konuşmaları içeriyor. Fakat konuşmayı her nerede yapıyor olursa olsun bilge tavrından, Müslüman bakışından uzaklaşmıyor. Kitap hem Aliya'yı daha iyi anlamamızı hem de Bosna savaşının bilmediğimiz pek çok yönünü görmemizi sağlıyor. Eğer daha önce hiç Aliya'nın kitaplarını okumadıysanız ilk kitap olarak bunu seçmenizi özellikle tavsiye ediyorum. 

Kitapla yaşamak ve kitaplara dost olmak duasıyla.

Büşra BAĞLAM

İnönü Üniversitesi

Analist : Kurum :
Bu yazı toplamda 1533 defa okundu.

güvenlik Kodu
YORUMLAR
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.