Outliers (Bazı İnsanlar Neden Daha Başarılır Olur)
!Başarılı insanlar hakkında anlatılan bir hikâye vardır; onların zeki ve hırslı oldukları söylenir. Outliers’te Malcolm Gladwell başarının gerçek hikâyesinin bundan çok farklı olduğunu ve bazı insanların neden başarılı olduğunu anlamak için, bunların çevrelerine daha dikkatli bakmamız gerektiğini iddia ediyor. Mesela aileleri, doğum yerleri ve hatta doğum tarihleri… Başarının hikâyesi başta göründüğünden daha karmaşık ve çok daha ilgi çekici… Outliers, Beatles ve Bill Gates’in ortak yanlarının ne olduğunu, Asyalıların matematikteki olağanüstü başarısının sırrını, star sporcuların bilinmeyen avantajlarını ve tüm New Yorklu avukatların özgeçmişlerinin neden aynı olduğunu ve dünyanın en zeki adamının neden adını bile duymadığınızı açıklıyor.

Yazar Gladwell’in amacı, insanların bulundukları konuma ne şekilde geldiklerini bize göstermek. Çizginin Dışındakiler başarıyı aile, kültür, arkadaşlık, çocukluk, tarih ve coğrafyanın etkilediğini savunuyor. Malcolm Gladwell: “ başarılı insanların neye benzediğini bilmek yetmez. Başarılarının arkasındaki mantığı da kavramak gerekiyor,” diye yazıyor.

Çizginin Dışındakilerde yazar kendine özgü bir yolla başarının arkasındaki etmenleri analiz ediyor.

Yazar zekânın tek ve en önemli şey olmadığını savunuyor. Kitapta zekânın önemli bir kavram olduğu ancak gerekli yönlendirmeler ve şartlar oluşmadığı sürece pek bir anlam ifade etmeyeceği karşılıklı örneklerle veriyor.

Kitapta birçok örnek sayısal verilerle desteklenmekte ve örnekler gerçek hayattan kişiler üzerinden verilmekte.

Malcolm Gladwell eserinde zekânın yaratıcılık olmadan pek bir şey ifade etmediğini, çalışma-azim-zekâ-yetenek gibi kavramların çevresel koşullar temelinde oluşan yaratıcılık gücüyle desteklenmesi gerektiğini vurgulamaktadır.

Osman ÖZSÜZER

İnönü Üniversitesi

 

 

Analist : Kurum :
Bu yazı toplamda 1690 defa okundu.

güvenlik Kodu
YORUMLAR
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.