Küçük Prens
Küçük Prens bir yaşam tarzı, hayat felsefesidir. Her ne kadar bir çocuk kitabı olsa da, aslında büyüklere de dersler verir. Boa yılanının içindeki fili görebiliyorsanız ya da “Acaba koyun çiçeği yemiş midir?” diye merak ediyorsanız, içinizdeki çocuk hala oradadır. Kitap, kuşe kağıda, renkli baskı olarak üretilmiştir.

 

 

 

 

 

Kitap bir özür paragrafıyla giriş yapmış ve o paragraf şöyledir." Bu kitabı bir yetişkine ithaf ettiğim için çocuklardan beni bağışlamalarını diliyorum. Ciddi bir özrüm var: Bu yetişkin, yeryüzünde sahip olduğum en iyi dostumdur. Bir özrüm daha var: Bu yetişkin, açlık çektiği ve üşüdüğü Fransa'da yaşıyor. Acilen teselliye muhtaç. Bütün bu ölürler yeterli değilse o zaman bu kitabı, bir zamanlar çocuk olan bu yetişkine ithaf etmek istiyorum. Bütün büyük insanlar, bir zamanlar Çocuktular(fakat çok azı bunu hatırlar.)O yüzden ithafımı düzeltiyorum: Çocukluk günlerindeki Léon Wert için "

Bu girişi okur okumaz anladım ki yetişkin bir çocuk gibi olmalıyım. Ve nitekim beni Çocukluğuma doğru yolculuğa çıkardığı gibi o günlerimi de hatırlattı.

Başlangıçta boa yılanını ve korkutuculuğunu çizimle açıklıyor. Sonra bir kuzu çiziyor ve bunun nasıl besleneceğinden hangi çiçekten beslendiğini, çiçeğin nasıl yetiştiğini öğreniyor. Gezegenleri öğreniyor ve bunu astronomi numaralarıyla isimlendirdiğimiz açıklıyor.

Her şeye hükmeden bir kral ile tanışıyor. Bu kralın mantıklı emirler verdiğini ve itaatsizliğe tahammül edemediğini öğreniyor. Bu kral öyle mantıklı bir kral ki kendisinden gün batımı anını göstermesini istiyor ama bunun mümkün olmadığını ve emirlerinin zamanında ve koşullara uygun bir biçimde olabileceğini söylüyor ve küçük prens bunu "Otorite, herşeyden önce akılla temellendirilmiştir. Bir millete marşa geçmesini ve denize atılmasını emrederken o zaman isyan edecektir. İtaati beklemeye hakkında var çünkü emirlerin mantıklıdır." sözüyle cevaplayan kralın mantıklı olduğunu görüyor.

Ardından gezegenlerle tanışıyor; Adalet bakanı, Kendini beğenmiş, Ayyaş, İş adamı, Fenerci, Coğrafyacı ve Dünya ile tanışıyor.

Gezegeninde gezerken tilkiyle karşılaşıyor; kısa bir konuşmadan sonra onu evcilleştirdiğini fark ediyor ve gitmesi gerekiyor artık. Ayrılması Kolay olmuyor çünkü aralarında bir bağ olduğunu hissediyor evcilleştirmiş olmasından dolayı.

Sonra Afrika'daki çöllerden birinde susuz ve aç bir şekilde geziniyor. Çölde gezinirken bir kuyuya ulaşıyor, ipe dokunup çıkrığı çeviriyor ve sudan içiyor. Suyun ne kadar tatlı olduğundan bahsediyor ve dünyadaki insanların azıcık sudan bile aradıklarını bulabileceklerini belirtiyor.

Kuyunun yanında eski bir taş duvar kalıntısını buluyor oradan yirmi metre uzaktayken zehri etkili bir yılanla karşılaşıyor ve onunla konuşmaya başlıyor. Küçük adam bunu ona soruyor başka soru sormaya da cesaret edemiyor. Gitme vakti geliyor artık çünkü makinesinin sorununu çözmüş olduğu için evine dönmesi gerekiyor artık. Küçük prenste evine dönmesi gerekiyor.

Hüzünle ayrılıyorlar. Küçük prens her gece yıldızlara bakmasını istiyor. Evinin küçük bir yıldız olduğunu onu göremeyeceğini söylüyor. Yıldızları; küçük beş yüz milyon çaba benzetiyor.

Hikâyenin sonuna yaklaştığında. Kendisinin çok yorgun ve üzgün olduğunu her gece yıldızlara kulak vermesi gerektiğini unutmuyor ve onları çok sevdiğini söylüyor. Yıldızları seyrederken bir şey unuttuğunu fark ediyor. Küçük prens için çizdiği ağızlığa kayış eklemediğini hatırlıyor. Bunu kendi kendine gezegenine ne oldu diye soruyor.

Hikâyenin sonunda dünyanın en güzel ve en hüzünlü bölgesi olduğunu bir gün Afrika çölüne yolumuz düşerse acele etmeyip, beklememizi ve altın sarısı saçlı bir çocuğun bize doğru geleceğini soru sorulduğunda cevap vermezse o zaman kim olduğunu tahmin edeceğimizi ve kendini kederli bırakmayıp geri döndüğümüzde hızlıca yazmamızı istiyor.

Bu hikâyenin içinde Çocukluğuma doğru derin bir yolculuğa çıktım. O zamanlar okuduğum hikâyeleri ve yıldızlar hakkında öğrendiğim bilgiler geldi aklıma. Hem çocuklar hem yetişkinler için yazılmış harika bir kitap ve herkesin okumasını tavsiye ediyorum.

Merve ARI

 

 

Analist : Kurum :
Bu yazı toplamda 9086 defa okundu.

güvenlik Kodu
YORUMLAR
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.