Sol Ayağım
Chiristy Brown doğuştan beyin felci kurbanıydı.Ancak bu talihsiz küçük bebek İrlanda edebiyatının devleri arasında yerini alacak bir yazarın muhteşem hayal gücüne ve duyarlı zekasına sahipti. Bu,Chiristy Brown’ın kendi yaşam öyküsüdür.Brown,çocukluğunda okumayı,yazmayı,resim yapmayı ve nihayet daktilo kullanmayı öğrenmek için verdiği mücadeleyi ve bütün bunları sol ayağını kullanarak nasıl yaptığını anlatıyor.

 

 

 

 

Bu kitabı okumaya başladığımda merakla bir solukta okuduğumu söyleyebilirim.

'Sol Ayağım' beni etkilediği gibi hayal gücümü kullanarak kendimi onun yerine koymak; normal biri olmaktan çıkarak bir engellinin duygularını, düşüncelerini anlamak bana farklı bir haz verdi. Aslında hepimiz de bir engel var ama kimse kendi engellerini yıkmaya ya cesareti yok ya da bunu nasıl yapabileceğini bilemiyor. Bu cesaretsizler arasında olduğumu düşünüyorum. Chirsty'nin azmi ve başarıları derinden düşünmeme sebep oldu. Christy'nin annesini de unutmamak lazım. Kitapta önemli olan kahramanlardan biri de annesi olduğunu düşüyorum. Hatta beni çok etkileyen kısımlarından biri "A-N-N-E" yazması ve diğer etkileyen yer ise  "Konuşmak benim için garip, acemice bir şeydi. Ama içimde olup bitenleri anneme anlatmak için sözcüklere ihtiyacım yoktu. Onun neredeyse zihnimi okuduğuna inanıyordum. Aramızda garip, hatta anlaşılmaz bir bağ vardı; bir göz kırpmasıyla diğerimizin ne hissettiğini anlayabiliyorduk. Bir örümceğin kesilmiş iki bacağının, birbirlerinden ayrı olsalar bile ikisinden birinde hayat olduğu sürece hareket edebilmesi gibi bir şeydi bu." bu paragraf oldu. Annesinin çabaları da Christy'nin azmi kadar çok önemli benim için. Annesinin inancı oğlu için çabası eğiticiliği, ögreticiliği beni kendine hayran bıraktı.

Kitabın anlatımına gelince sade bir dille yazılmış. Herkesin rahatlıkla okuyabileceği ve bir solukta bitirebileceği kitap olmakla birlikte bir şeyler öğrettiğini de söyleyebilirim.

Merve ARI

 

 

Analist : Kurum :
Bu yazı toplamda 1688 defa okundu.

güvenlik Kodu
YORUMLAR
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.