100 $lık Başlangıç
“100 Dolarlık Başlangıç’la bir koyup iki kazanacaksınız: Bu kitap rüyalarınızı gerçekleştirmek için size cesaret verecek ve bir kez yola koyulduğunuzda yönünüzü bulmanız için size bir yol haritası sunacak. 100 Dolarlık Başlangıç’ı okuyup hâlâ kendi işinizi kurmaya hazır değilseniz, dönüp kitabı bir kez daha okuyun!” —Daniel H. Pink “Chris Guillebeau, bu değerli rehberde, bir fikri başarılı bir işe dönüştürmenin düşündüğünüzden daha kolay olabileceğini gösteriyor. Bir yandan fikirlerinizin başarılı olup olmayacağını düşünürken diğer yandan mevcut hayatınızı sürdürebilirsiniz. Hangi fikirlerin zaman ayırmaya değer olduğuna elbette siz karar vereceksiniz ama bu kitap, her sabah bir sonraki adımı heyecanla atmak için uyanmanıza yardımcı olabilir.”

Kitabın ana teması 100$ ile nasıl iş kurulabileceğini anlatıyor yazar. En dikkat çekici kısmı; sahip olduğumuz yeteneğimiz ile başka insanların para harcamak istedikleri şeylerin örtüştüğü alanları bulmak. Bu alanları nasıl işe dönüştüreceğimize değiniyor. Kitap 3 kısımdan oluşmakta. Yazar her kısmı kendi edindiği, uyguladığı tecrübelerin yanında dünyanın dört bir tarafından 100$ ile kendi işini kuran insanların öykülerini anlatıyor.

Kitap Kısımları;

I. Kısım: Umulmadık Girişimciler

1. Rönesans: Bu kısımda yazar kişinin sahip olduğu yetenekten nasıl kazanç elde edeceğini anlatıyor.

2. Onlara Balık Verin: Bu kısımda yazar müşterilerin aslında istediklerinin gerçekten istedikleri şey olmadığını söylüyor.

3. Tutkunuzun Peşinden Gidin… Belki… : Bu kısımda yazar sahip olduğunuz tutkuyu nasıl kontrol edeceğinizi ve onu nasıl bir işe dönüştüreceğinizi anlatıyor.

4. Gezgin Girişimcinin Yükselişi: Bu kısımda yazar bir ofiste değil de dünyayı gezerek başarılı olan girişimcilerden bahsediyor.

5. Yeni Demografi: Bu kısımda yazar müşterilerinizin kimler olduğundan ve onlar için neler yapabileceğini anlatıyor.

II. Kısım: Sokaklara Taşmak

6. Tek Sayfalık İş Planı: Bu kısımda yazar tek sayfada bir iş planı oluşturmak için neler yapmanız gerektiğini anlatıyor aynı zaman bu iş planını da bizlere sunuyor.

7. Reddedemeyeceğiniz Teklif: Bu kısımda yazar, insanların istedikleri ile istediklerini söyledikleri her zaman aynı olmadığını bizim bunun tespit etmemiz gerektiğine değiniyor.

8. Lansman: Bu kısımda yazar, herhangi bir ürün için ne kadar ilgi çekici ve planlı bir tanıtım lansmanı hazırlanırsa o kadar iyi olabileceğini anlatıyor.

9. Curcuna: İncelikli Bir Kendi Promosyonunu Yapma Sanatı: Bu kısımda yazar, insanlara ürünümüzün promosyonlarını nasıl yapacağımızı anlatıyor.

10. Bana Paradan Haber Ver: Bu kısımda yazar, kâr’a nasıl odaklanacağımızı, ürettiğimiz üründen nasıl kazanç elde edeceğimizi anlatıyor.

III. Kısım: Kaldıraç ve Sonraki Adımlar

11. İlerlemek: Bu kısımda yazar, mevcut bir işte geliri artırarak ilerlemenin yeni bir iş başlatmaktan daha kolay olduğuna değiniyor.

12. Kendi Bayinizi Nasıl Açarsınız?: Bu kısımda yazar işimizi büyüttükten sonra bayi açma ile ilgili neler yapabileceğimize değiniyor.

13. Uzun Bir Yol Gitmek: Bu kısımda yazar, özgürlüğe birden fazla yolun olduğundan ve her şeye yanıt vererek değil, sadece işimizi geliştirecek şeylere günlük olarak zaman ayırmaktan bahsediyor.

14. Peki Ya Başarısız Olursam?: Bu kısımda yazar, korkumuzdan ve bir başkasının hayatını yaşayarak hayatımızı heba etmemizden bahsediyor.

Okuması kolay ve akıcı bir kitap. Okumak isteyenlere tavsiye ederim kesinlikle.

Abdullah ŞAHİN

Fırat Üniversitesi

 

Analist : Kurum :
Bu yazı toplamda 4996 defa okundu.

güvenlik Kodu
YORUMLAR
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.