Fırtınalar
1931de ölen Cibran, Arap edebiyatının geleneksel biçim ve biçem kalıplarından kurtulması için çaba sarfeden edebiyatçıların belki de en şöhretlisidir. Aynı zamanda bir ressam olan Cibran, Lübnan-ABD-Fransa üçgenindeki fiziki gel-gitlerin ruh planında da yaşamış bir muzdariptir. Kitapları onlarca dile çevrildi, onlarca yıl bir çok ülkede okurunun başucu kitabı oldu. Batıdan yazan bir Doğulu olarak; Batıya Doğulu bir nefes, Doğuya Batılı bir zevk katabilme çabasıyla yaşadı.

 

 

 

 

Lübnanlı yazar Cibran'ın bu kitabı iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, gençlik dönemine ait "Gözyaşı ve Gülümseyiş" eserinin olduğu bölüm; ikinci bölüm ise olgunluk dönemi eserlerinden "Fırtınalar"ın olduğu bölüm. Yani kitapta iki eser bir arada verilmiş. Çevirmen Ahmet Murat Özel kitabın başında şöyle diyor: "Kimi zaman şair, kimi zaman masalcı, kimi zaman devrimci ya da ıslahatçı ama mutlaka rahatsız bir yazar çıkacak karşınıza."

Fırtınalar, Batı'dan yazan bir Doğulu'nun sonu gelmeyecekmiş gibi duran sıkıntıları ve yakınmalarıdır.

İşte "Fırtınalar" kitabından bir kaç esinti..

"Başkaldırısız bir hayat, ilkbaharı olmayan mevsimler gibidir. Haksız başkaldırı kurak ve çorak bir çöldeki bahar gibidir. Hayat, başkaldırı ve hak.."

"Hürriyetsiz hayat, ruhsuz beden gibidir..Hayat, hürriyet ve fikir.."

"Aşksız hayat, çiçeksiz ve meyvesiz bir ağaç gibidir. Güzellik olmaksızın aşk kokusuz çiçekler, çekirdeksiz meyveler gibidir. Hayat, aşk ve güzellik."

"Hayat gençliğe yoldaşlık eden bir azim, orta yaşlılığa katılan bir ciddiyet, ihtiyarlığa tabi olan bir hikmettir."

"İnsanın saygın olduğu bir zaman gelir de insan gündüzün ışığı ve gecenin dinginliğiyle mutlu bir şekilde hayatın sağ tarafına oturur mu? Bu acaba gerçekleşir mi?"

"Eğer benim matemimi kahkahaya, tiksintimi coşkuya, aşırılığımı normale çevirmek isteyen varsa; ona düşen, bana Doğulular arasında adaletli bir yönetici, dürüst bir kanun koyucu, bilgeliğiyle amel eden bir dini lider, karısına kendi nefsine baktığı gözle bakan bir koca göstermektir."

Zeynep DOĞRUYOL

İnönü Üniversitesi

 

Analist : Kurum :
Bu yazı toplamda 767 defa okundu.

güvenlik Kodu
YORUMLAR
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.