Güvercin Gerdanlığı
Benim düşünceme göre aşk, ruhların çeşitli yaratıklar arasında bölünmüş parçaların birleştirilmesidir. Bu birleşme onların en yüksek temel öğelerinde meydana gelir. Beraberlik ve ayrılığın, varlıkların birleşimi ve ayrışmıyla ilgili olduğunuzu biliyoruz. Her şekil kesinlikle kendine uygun olan şekli çağırır onu arar, bulur. Her şey mili mislinedir. Aramızda karşıtların birbirlerini ittiğini benzerlerin birbirlerini çektiğini hemcinslerin birbirleriyle uyum sağladığını bilmeyen yoktur. Niçin aynı durumlar ruhlar için söz konusu olmasın? Allah Ademin eşinde bulacağı ısınmanın nedenini Havvanın kendisinden bir parça bulmasında kılmıştır.

 

 

Kitap, aşkın hallerini, duygularını, âşıklar arasındaki iletişim çeşitlerini, ruh hallerini, aşkın insanı nasıl değiştirdiğini anlatıyor. Âşık olma çeşitlerini, bunların nasıl oluşmaya başladığını, âşık olma belirtilerinin çeşitlerini, oluşumlarını, kişilere neler yaptırdığını, yaşattığını, ne kadar farklı düşüncelere yönlendirdiğini anlatıyor. Kişiler arasında ne kadar farklı çeşitte iletişim kurma biçimlerinin oluştuğunu anlatıyor. Yani, kitabın yarısında fazlası dünyeni aşkı ve yaşattıklarını anlatıyor. Daha sonraki kısımlarında bazı günahlardan (zina) ve bu konuyla ilgili görüşlerden, hadislerden, ayetlerden bahsediyor yazar. Son olarak da Endülüs Edebiyatının içeriğinden bize bilgiler sunuyor. Yazar bunları anlatırken çoğunlukla yazdığı şiirlerden destek alıyor.

Kitabın büyük çoğunluğu isimlerden ve şiirlerden oluşuyor. Bunun için çokta anlatılacak bir yanı yok aslında. Gayet edebi bir kitap. Dil olarak ta çok ağır değil bence, herkes anlayabilir. Konusu itibariyle benim beklediğim gibi bir kitapla karşılaşmadım, ancak edebiyatseverler için iyi bir deneyim oluşturabilir diyebilirim.

Şükran METİN
İnönü Üniversitesi

Analist : Kurum :
Bu yazı toplamda 760 defa okundu.

güvenlik Kodu
YORUMLAR
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.