Hz. Ebubekir
İslamdan önce saygın, dürüst ve Allahın birliğine inanan bir tacir olan Hz. Ebu Bekirin, Hz. Muhammed s.a.v. ile çocukluktan itibaren başlayan büyük dostluğu gittikçe derinleşerek Allah elçisinin hayatı boyunca devam etmiş onun ölümüyle de büyük bir özleme dönüşmüştür. Hz. Haticeden sonra Allah elçisine ilk iman eden o olduğu gibi dört büyük halifenin ve cennetle müjdelenenlerin ilki de odur. Hz. Ebu Bekir, Allah elçisinin buyruk ve sözlerin tereddütsüz bir şekilde kabul ettiği için onun, Bütün insanları imanı bir kefeye, Ebu Bekirinki bir kefeye konsa, onun imanı ağır basar şeklindeki büyük övgüsüne mazhar olmuştur.

 

 

Ahmet Cemil Akıncı peygamberlerin, halifelerin ve önemli şahsiyetlerin hayatını kaleme alma konusunda çok yetenekli. Hz Ebubekir hakkında yazdığı kitap da en az diğerleri kadar başarılı olmuş. Hz. Ebubekir hakkında daha fazla bilgi edinmek istediğim için bu kitabı okumak istedim. Çünkü Hz. Ebubekir hakkında bildiklerim peygamber efendimize Hz. Hatice' den sonra ilk iman eden kişi olması ve peygamberimizin en yakın dostu olmasıyla sınırlıydı.

Bu kitabı okuduktan sonra Hz. Ebubekir hakkında bilinmeyen çok şey olduğunu anladım. Kitabın başında peygamberimizin Hz. Ebubekir’le ilgili söylediği sözü okuduğumda bu kitabı okumak için ne kadar geç kaldığımı fark ettim. Şöyle yazıyordu "Bütün insanların imanını bir kefeye, Ebu Bekir’inki bir kefeye konsa, onun imanı ağır basardı. " Peygamberimizin böyle övgüsüne mazhar olmuş bir insanın hayatını okumak keyifliydi. Roman tadında kaleme alınmış olması en güzel yanı. 4 büyük halifeyi hepimiz sevdiğimizi söylüyoruz fakat onları ne kadar yakından tanıyoruz. 

Vildan KARAKAYA
Çukurova Üniversitesi

Analist : Kurum :
Bu yazı toplamda 864 defa okundu.

güvenlik Kodu
YORUMLAR
Başlık : Güvenilir, bilgilendirici...
Ad : Tuba Şeker

Kesinlikle haklısın yazarın yeteneği konunsundaki düşüncenizle. Aynı zamanda güvenilir bir yayından çıkmış bir kitap. Yayınevinin sahipleri hassas insanlar. Bu yüzden Hz. Ebu Bekir den sonra diğer halifeler de takip edilebilir. Aynı duygularla okudum kitabı ve aynı sonuçlara ulaştım. :)

Tarih : 19.12.2015 20:35:03
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.