Sun Zi Savaş Sanatı
Kitap Arka Kapak:Sun Zi-Tzu-(MÖ 6.yy): Yazarın doğum ve ölüm tarihi tam olarak bilinmemektedir. Komutan ve düşünür olarak ünlenen Sun Zi’nin Savaş Sanatı adlı eseri insanlık tarihinin en eski ve en fazla araştırılan ve tartışılan strateji eseridir. Bütün dünyada sadece askerlik alanında değil, iş idaresi ve kişisel gelişim gibi pek çok alanda da bir strateji klasiği olarak kabul görmüştür.

------------------------------------------------------------------------------------------------

Kitabı ilk elime aldığımda beklediğimden ince olması beni şaşırttı. Eserin adı Savaş Sanatı ancak beklentim direk sahada yaşanılan savaş taktiği vermesi değildi, kitabın yazıldığı tarih (MÖ 6.yy) hesaba katıldığında klasik savaş teknikleri üzerine stratejik hamleler yansıtmasının doğal olduğu söylenebilir. Eseri okurken yazarın verdiği taktikleri 21.yy şartlarında analiz etmeye başladım, gerçekçi olmak gerekirse teknoloji çağında MÖ yaşanılan savaş yöntemlerinin tekrar edileceği ihtimaller arasında değil.

Yazar kitaba savaştan önce yapılması gereken hesaplamalarla ve hesaplama kriterleriyle başlamış. Sun Tzu kimin kazanacağını öğrenme yolunu çizmiştir: ‘Karşısındakini ve kendini bilen hiçbir savaşta tehlikeye düşmez; karşısındakini bilmeyen, sadece kendini bilen bir kazanır, bir kaybeder; karşısındakini de, kendini de bilmeyen her savaşta mutlaka tehlikeye düşer.’ Yazar zafer yaratacak stratejileri oluştururken şöyle bir taktik geliştirmemizi tavsiye ediyor:  ‘Seni zafere ulaştıran stratejiyi tekrarlama, yönteminin sonsuz bir çeşitlilikte olmasını sağla.’ Yer yer disiplinin öneminden de bahseden Sun Zi ‘İnsanca ama disiplinle yönetmek kesin başarı demektir’ diyor. Kitabı okurken yazarın ciddi bir şekilde savaş taktiği vermesi şaşkınlığından sıyrılınırsa; temel stratejik hamlelerin verildiği verimli bir kitapçık olduğu kanaatindeyim.

Analist : K.K. Kurum : Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
Bu yazı toplamda 714 defa okundu.

güvenlik Kodu
YORUMLAR
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.