Yoldaki Mühendis
Kitap Arka Kapak:Abdullah Galib Bergusi. Filistin Direniş Hareketi Kassamın Batı Şeria ve Ramallah’ta bilinen en meşhur komutanı. Kod adı Yoldaki Mühendis ya da Gölgeler Prensi olan Bergusi, Filistin tarihinde en çok ceza alan kişi. 67 müebbet ve ayrı ayrı onlarca yıl hapis cezası... 2003 yılından beri tek kişilik hücrede yaşıyor. Tutsak alınmadan önce İsrail’in tüm istihbaratını peşinden koşturan Filistin’in bu meşhur komutanı bedeni tutsak alınsa da zindanda kalemiyle kelimeleriyle direnmeye devam ediyor. “Uzun zamandır tek kişilik karanlık bir hücrede yaşıyorum. O kadar uzun zaman ki artık senelerini saymakta acizim… Tek kişilik karanlık hücreye konulmadan tam altı ay boyunca soruşturma merkezlerinde dolaştırıldım. Bu merkezlerde ölümü gördüm… Ölümle konuştum… O da benimle konuştu…

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Kitabın yazarı Abdullah Galib Bergusi aynı zamanda kitapta yazılan ve gerçekleşen olayların baş kahramanıdır. Okuduğunuzda ancak destanlarda ve hikayelerde bu hayata rastlanır dediğimiz hayatı yaşayan bizatihi kendisidir. Bir tarafta gücünü sömürgecilik, döktüğü kan, akıttığı göz yaşı ve çektirdiği acılar üzerine kurulu olan Siyonizm, diğer tarafta ise hamuru İslamla yoğrulmuş bir Filistinli Kassam Komutanı Abdullah Galib Bergusi.

Övmekle bitiremeyeceğimiz komutanın bu kitabındaki içerik kızına hitaben yazılmış yazılardan ve hayat hikayesinden oluşmaktadır. Komutan küçüklüğünden itibaren yaşadığı olayları kitaba aktararak yaşadığı şeylerden öğrendiklerini ve tecrübe ettiklerini hayatında nasıl uyguladığını anlatıyor. Gençliğinden hatta çocukluğundan itibaren ömrü mücadele ile geçiyor. Küçüklüğündenitibarenbilgisayara olan merakından başlayarak Siyonistlerinplanlarını sızdırarak yapacaklarını katliamları ve uygulayacakları yaptırımları önceden öğrenip ona göre tedbir alarak Filistinli halkın uğradığı zulme set çekmeye çalışıyor. Sonrasında ise canlı bomba eylemleri ile düşmana karşı koymaya başlaya islâm mücahitleri yetiştirmeye başlayarak mücadelesine devam ediyor. Belki insanların aklına canlı bomba her ne olursa olsun bir çözüm olmamalı düşüncesi geliyorsa da o zamanın şartlarına inmeden o günleri görmeden şu an bize sunulan altın tepside zehir hayatta yaşam sürerek yargılamamak gerekir diye düşünüyorum. Bu olaylardan ders çıkararak her Müslüman bireyin çalışıp İslami mücadelesini vermesi, insanlık adına adalet adına savaşması gerektiği fikrindeyim. Bu fikri okuduğum bu muhteşem kitap bana aşılamış oldu.

Hayatı şu an zindanda geçen ve 60 küsur defa ağırlaştırılmış müebbet yiyen ve beşbin küsur yıl da buna ilave edilen bir Mücahide dua etmemek bizi vebal altında bırakır. Allah ondan razı olsun Allah bu düşüncede olan mücahitleri çoğaltsın.

Vesselam.

Analist : Yahya Altuntaş Kurum : İnönü Üniversitesi
Bu yazı toplamda 641 defa okundu.

güvenlik Kodu
YORUMLAR
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.