İçimizdeki Şeytan
İsteyip istemediğimi doğru dürüst bilmediğim, fakat neticesi aleyhime çıkarsa istemediğimi iddia ettiğim bu nevi söz ve fiillerimin daimi bir mesulünü bulmuştum: Buna içimdeki şeytan diyordum, müdafaasını üzerime almaktan korktuğum bütün hareketlerimi ona yüklüyor ve kendi suratıma tüküreceğim yerde, haksızlığa, tesadüfün cilvesine uğramış bir mazlum gibi nefsimi şefkat ve ihtimama layık görüyordum. Halbuki ne şeytanı azizim, ne şeytanı? Bu bizim gururumuzun, salaklığımızın uydurması... İçimizdeki şeytan pek de kurnazca olmayan bir kaçamak yolu...

 

 

Usta yazar Sabahattin Ali'nin bu romanı konusu itibariyle tam anlamıyla klişedir. Ancak karakterler arası diyaloglar, yazarın olayları işleyişi ve yaptığı ruh tahlilleri gayet özgün. Romanın dili akıcı bir üslupla yazılmış ayrıca kullanılan Osmanlı Türkçesi kelimeler okuyucunun anlayacağı tarzda açıklanmış bu nedenle kitabın dilinde anlaşılma noktasında sıkıntı yoktur.

Romanın konusuna gelince gündemin, toplumsal baskının insan üzerindeki etkisi buna maruz kalan zayıf iradeli insanların çırpınışları handikapları gelgitli yaşantılarıdır. Ayrıca bireyin kendini tanıma, kendisinin ailedeki ve toplumdaki yerini belirleme çabası da ele alınan konular arasındadır.

Hedefsizliğin, iradesizliğin, tembelliğin insanın en güçlü kalelerini gözler önüne seriyor.

Roman bize insanin başına gelen kötülüklerin müsebbibi olarak bir suçlu aranmaması gerektiği asıl suçlunun bir başkası değil insanin bizzat kendisi olduğunu şöyle hatırlatıyor ve yüzleşme yaptırıyor. "İsteyip istemediğimi doğru dürüst bilmediğim fakat neticesi aleyhime çıkarsa istemediğimi iddia ettiğim bu nevi söz ve fiillerimin bir mesulünü bulmuştum:

Buna içimdeki şeytan diyordum, müdafaasını üzerime almaktan korktuğum bütün hareketlerimi ona yüklüyor ve kendi suratıma tüküreceğim yerde, haksızlığa, tesadüfün cilvesine uğramış bir mazlum gibi nefsini şefkat ve ihtimama lâyık görüyordum. Hâlbuki ne şeytanı azizim, ne şeytanı? Bu bizim gururumuzun salaklığımızın uydurması.. İçimizdeki şeytan pek de kurnazca olmayan bir kaçamak yolu..İçimizde şeytan yok .İçimizde acı var, tembellik var.İradesizlik bilgisizlik ve bunların hepsinden daha korkunç bir şey:

Hakikatleri görmekten kaçmak itiyadı var."

Yine "İnsanın en zayıf tarafları sormadan araştırmadan düşünmeden kafalarını patlatmadan inanmak hususundaki temayülleridir," sözleriyle insana vurgu yapılıyor.

Özetle; İçimizdeki Şeytan romanı bizlere, insanın bu zayıf taraflarını bırakıp gerçek kendisi olabilmesi yolunda sağlam bi şekilde hedeflerine yürümesi gerektiğini gözler önüne sermiştir.

Ayşe TOKGÖZ
İnönü Üniversitesi

Analist : Kurum :
Bu yazı toplamda 1100 defa okundu.

güvenlik Kodu
YORUMLAR
Başlık : İçimizdeki Şeytan
Ad : Hatice DOĞRUYOL

Sevgili Ayşe ,Sabahattin Ali okumaları yapmak çoktandır istediğim bir şeydi fakat bir türlü başlayamadım.Sayende özette olsa bir kitabını tanımış oldum.Güzel bir sunum olmuş,kalemine sağlık,teşekkür ederim.

Tarih : 12.11.2015 21:04:35
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.