Doğu Batı Arasında İslam
Kitap Arka Kapak: Çağdaş dünya, uzun zamandır süregelen ve sonu kestirilemeyen kesif bir ideolojik çatışmanın sahnesidir. Hepimiz bir şekilde bu çatışmalarla yüz yüzeyiz. Bu mücadele İçinde acaba İslâm’ın yeri neresidir? Bugünkü dünyayı şekillendiren süreçlerdeki rolü nedir? Doğu Batı Arasında İslâm tüm bu konuları geniş bir entelektüel ufuk içinde ele alıp cevaplandırmaya çalışıyor. İnsanın yolculuğunun ilham ve hayret verici bir seklide bütünleştirilmiş bir analizi. Gücünün etki alanı, İslamın evrenselliğine ve güzelliğine canlandırıcı bir anlam veriyor...

------------------------------------------------------------------------------------------------

Bu kitap, yazarın diğer kitabı olan İslam Deklarasyonu adlı eserinin genişletilmiş, daha doğru bir ifadeyle açıklanmış halidir. Yazar (BİLGE KRAL) kitapta dinin sadece din (religion) ve sadece dinsizliğin sadece bilim olamadığını belirtiyor.

Kitapta kullandığı ifadeyle ‘’ Sadece din insanı bilgisizliğe, sadece bilim ise insanı ateistliğe götürebilir’’

İslamiyet’in ise ne sadece din ne de sadece bilim olduğunu ve bu dinin ikisinin ortasında olduğunu söylemek tam manada doğru olmasa da o konumda olduğunu belirtiyor. İslamiyet’in sadece maneviyat olmadığını, maddi ve manevi halleri doyuran hem dünyaya hem de insanın iç dünyasına yön verdiğini, İslamın bir dünya düzeni olduğunu açık bir sözle ifade ediyor.

Materyalizm, Religion (Din) ve İslamiyet’i bir karşılaştırma sütunu gibi göstererek bunların açıklamasını tek tek ince ayrıntısına kadar irdeleyip İslamın gerçek kurtuluş olduğunu ve tek doğru yol olduğunu bütün hakikatleriyle açıklamaktadır.

Allah ondan razı olsun, böyle insanların sayılarını arttırsın. Mekânı Cennet olsun İnşallah.

Vesselam.

Analist : Yahya Altuntaş Kurum : İnönü Üniversitesi
Bu yazı toplamda 714 defa okundu.

güvenlik Kodu
YORUMLAR
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.