Hayvan Çiftliği
Kitap Arka Kapak: İngiliz yazar George Orwell (1903-1950), ülkemizde daha çok 1984 adlı kitabıyla tanınır. Hayvan Çiftliği, onun çağdaş klasikler arasına girmiş ikinci ünlü yapıtıdır. 1940lardaki reel sosyalizmin eleştirisi olan bu roman, dünya edebiyatında yergi türünün başyapıtlarından biridir. Hayvan Çiftliğinin kişileri hayvanlardır. George Orwell, bu romanında tarihsel bir gerçeği eleştirmektedir. Romandaki önder domuzun, düpedüz Stalini simgelediği açıkça görülecektir. Öbür kişiler bire bir belli olmasalar da, bir diktatörlük ortamında yer albilecek kişilerdir. Romanın alt başlığı Bir Peri Masalıdır. Küçükleri eğlendirecek bir peri masalı değildir; ama roman, bir masal anlatımıyla yazılmıştır.

------------------------------------------------------------------------------------------------

Bazen bazı kitapları okumadan önce yazarın hayatını edebi kişiliğini ya da o kitabı yazma amacını bilmemiz gerekiyor. Özellikle belli döneme atıfta bulunan yergi kitaplarını okumadan önce o dönemin şartlarını ya da başlarken dediğim gibi yazma amacını bilmemiz gerekiyor. Şahsen kitaba başlamadan önce yazar hayatı ile ilgili bilgileri okudum. Alaycı, iğneleyici kişiliği ile tanınan İngiliz yazarın en iyi yazmış olduğu mizahı bir roman. Yazar bu romanda 1940 da ki dönemi anlatıyor. Stalin yönetimine göndermede bulunuyor.

Bu kitabın başkahramanları hayvanlardır. Çiftlikteki hayvanların tek istediği şey kendilerine iyi davranılmasıydı. Fakat sahipleri Bay Jones hem borç batağında olması hem kendini alkole vermesi, hayvanları aç bırakıp sürekli çalıştırması hayvanları isyan ettirmiştir. Tüm hayvanların birliği ile Bay Jones'i çiftlikten attırmayı başarmışlardı. Başa zeki olan Napolyon adlı domuz geçer. Ve yedi emiri yayımlar. Her hayvan eşit sayılacak, her hayvan düzenli çalışacak, hiçbir hayvan diğerini öldürmeyecek gibi buna benzer yedi emir yayımladı. Her şey başta güzel gidiyordu. Snowball adındaki domuz düşünmeye başlayınca liderliğini kaybetmekten korkan Napolyon Snowball hain ilan etti. Ve çiftlikten kovulmasını sağladı. Zaman içerisinde değişiklik başlar. Domuz ve köpekler diğer hayvanlardan daha ayrıcalıklı hale gelir. Diğer hayvanlar bundan rahatsız olur fakat onları kandırmak kolay olduğu için böyle yaşamaya devam ederler.

Ve kitabın müthiş sonunu tabi ki de söylemeyeceğim.

Analist : S. Kurum : K.
Bu yazı toplamda 790 defa okundu.

güvenlik Kodu
YORUMLAR
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.