İntihar Eylemleri
Kitap Arka Kapak :Bu kitapta teröristlerin işledikleri korkunç şeylerin, ahlaken meşru olduğunu mazeret olarak öne sürmek istemiyorum. Ben yalnızca, modern devletlerin daha kolay bir şekilde ve şimdiye kadar olanlardan da çok büyük bir ölçekte hayatı tahrip ve kesintiye uğratabilmeye muktedir oldukları ve teröristlerin asla bu kapasiteye ulaşamayacakları gerçeğinden etkilendim. Aynı zamanda, birçok politikacının, kamusal entelektüelin ve gazetecinin diğer insanları öldürme ve onları küçük düşürmek için ahlakî meşruiyetler sağlama ustalığından dolayı dehşete düştüm. Önemli görünen şey, öldürme ve bu şekilde canavarlaştırma değil, ancak bir kimsenin nasıl ve hangi sebeple öldürdüğüdür.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Kitap 3 bölümden oluşmakta. 1.bölümde terörizmin özü olarak çağdaş İslam cihatçılığını açıklama iddiasında olan ' medeniyetler çatışmasını' tartışıyor. Ve terör hakkında öne çıkan genel söylemin sebeplerini tahmin etmeye çalışıyor. 2. Bölümde günümüzde sunulan intihar terörizmi hakkındaki mevcut açılamalara eleştirel bakıyor. İntihar eylemelerini tanıma adına kabul edilen motiflerin zannedilenden daha karmaşık olduğunu, intihar eylemlerinin bu motiflerle tanımaya çalışmanın doğru olmadığı değerlendiriliyor. 3.bölümde ise intihar eylemi sonucu oluşan ve eylemelere tepki olarak oluşan 'korku'  değerlendiriliyor.

3 bölümde de eleştirilen konularla ilgili farklı kişilerin değerlendirmelerine yer veriliyor. Kimi yerde bir felsefecinin açıklamaları, kimi yerde bir oryantalistin görüşleri alıntılanıyor. Ve daha bir çok kişinin görüşleri üzerinden değerlendiriliyor konular.

Bölümlerin de kendi içinde alt bölümlere ayrılması, alıntılanan bu görüşlerin bu alt bölümlerde sunulması kitabı daha anlaşılır kılabilirdi. Ayrıca çevirisi de hiç iyi değildi. Bu iki olumsuz durum kitabı okumayı ve anlamayı zorlaştırıyor. Konu olarak çok ilgi çekici olmasına rağmen okurken baya zorlandım anlamakta.

Analist : Nurgül Dayan Kurum : İnönü Üniversitesi
Bu yazı toplamda 636 defa okundu.

güvenlik Kodu
YORUMLAR
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.