Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları
Kitap Arka Kapak: ‘Ekonomik tetikçiler (ET’ler) yerküre üzerindeki ülkeleri trilyonlarca dolar dolandıran yüksek ücretli profesyonellerdir. Dünya Bankası, ABD Uluslar arası Kalkınma Ajansı ve diğer yabancı “yardım” kuruluşlarından büyük şirketlerin kasalarına ve gezegenimizin tabii kaynaklarını kontrol eden birkaç varlıklı ailenin ceplerine para aktarırlar. Kullandıkları araçlar arasında sahte finansal raporlar, hileli seçimler, rüşvet, zorbalık, seks ve cinayet bulunmaktadır. Oynadıkları oyun imparatorluklar kadar eski olmasına rağmen, günümüzdeki küreselleşme sürecinde yeni ve korkutucu bir boyuta ulaşmıştır. Nereden mi biliyorum; ben de bir ET idim.’

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Bu kitapta yazar (John Perkins ) yaşamını ve iş hayatındaki tecrübelerini anlatıyor.

Yazar, kendisinin bir ekonomik tetikçi olduğunu ve ekonomik tetikçilerin ülkeler üzerinde ki etkilerini anlatıyor.  John Perkins in ifadelerine göre ekonomik tetikçinin tanımı şöyle; "Ekonomik tetikçi dediğim kişiler birçok ülkeyi trilyonlarca dolar dolandıran yüksek ücretli profesyonellerdir."  Görevleri ise yine kitaptaki ifadelerle "Dünya liderlerini, ABD'nin ticari çıkarlarını gözeten büyük bir ağın parçası olmaya teşvik etmek. Sonunda bu liderler, sadakatlerini garanti edecek şekilde bir borç batağına saplanır. Sonra da onları politik,  ekonomik ya da askeri ihtiyaçlarımız için ne zaman istersek kullanabiliriz." İşte bu politikayı izleyerek ABD'nin Ekvador, Endonezya,  Panama,  Suudi Arabistan gibi ülkeleri nasıl kendine bağımlı hale getirdiği anlatılıyor.

Yazar, ülkeler üzerinde ki ekonomik tetikçilerin planlarını anlatmadan önce o ülkenin siyasi, sosyal ve ekonomik yapısını da anlatarak yapılan etkiyi daha iyi bize sunuyor.

Kitapta kullanılan dilin akıcılığı ve yazarın samimi itirafları kitabı sürükleyici hale getirmiş. Bu nedenlerle kitabı beğendim.

Analist : Zeynep Denizer Kurum : İnönü Üniversitesi
Bu yazı toplamda 820 defa okundu.

güvenlik Kodu
YORUMLAR
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.