Doğu ve Batı Arasında İslam
Kitap Arka Kapak: Otoriteye itaat etmiş ve fakat inanmadığı yasaları hiçbir zaman benimsememiş Alija İzzetbegoviç, yaklaşık yarım yüzyıl ateist ve materyalist bir politik hegemonyanın çoraklaştırdığı topraklarda "Ölümünden sonra Allahın yeryüzünü diriltmesi" düşünceleriyle çevresini diriltmiş, onu izleyen ve okuyan insanların acılı ruhlarına Mesihin kutlu nefesi gibi esmiştir. Bu yüzyılın başlarında Hind Yarım kıtasında nasıl Muhammed İkbal Doğu İslamının derin ve şiirsel bir soluğu oldu ise, onun gibi aynı yüzyılın sonlarında Alija İzzetbegoviç de Batı İslamının soluğu olmaya aday bilge bir kişiliktir. İzzetbegoviç yakın tarihimizin en önemli ve seçkin müslüman bilge düşünürlerinden biridir. Onun entelektüel birikiminin zenginliğini ve derinliğini anlamak için elinizdeki bu kitabını okumak yeterlidir.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

“Bu kitap teoloji değildir; yazarı da teolog değildir. Bu bakımdan kitap, doğrusu aranırsa İslam’ı bugünkü neslin konuştuğu ve anladığı dile tercüme teşebbüsüdür.” (Aliya İzzetbegoviç, Doğu ve Batı Arasında İslam)

Aliya  İzzetbegoviç (Allah rahmet eylesin )  kitabında "dünyanın içine düştüğü ideolojik çatışmada İslam’ın yeri nedir?" sorusuna cevap aramaktadır. O'na göre dünya görüşlerini kabaca üç bölüme ayırabiliriz:

     1 - Dînî  dünya görüşü

     2 - Materyalist dünya görüşü.

     3 - İslamî dünya görüşü

Aliya Izzet Begoviç’e (Allah rahmet eylesin) göre felsefi düşüncenin temeli akıldır, ancak insanlık tecrübesinin bize gösterdiği şudur: Sadece aklın sınırları içinde kalarak tutarlı ve sistemli bir düşünce sistemi üretmek mümkün değildir. Bu anlamda Hristiyanlık ve materyalizm kendi düşünsel temellerini ve özelliklerini kaybetmedikçe çıkış yolu bulmaları mümkün değildir.

Analist : Muhammed Tarık Dirikolu Kurum : İnönü Üniversitesi
Bu yazı toplamda 545 defa okundu.

güvenlik Kodu
YORUMLAR
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.