Bir Ruh Macerası
Kitap Arka Kapak: “İslam bizi geri bıraktı, Batı karşısında yenilgilerimizin sebebi İslam’dır!” hükmü, giderek bir inanç, bir yaşama biçimi halini aldı. Bunu da modernlik kisvesi altında hınç ve taassupla dolu telkinler halinde yaydılar; bu tür ideolojilere ve akımlara neredeyse meşruiyet kazandırıldı… Bu yanılgıların ortasında doğdum ve yetiştim. Gerçeğin ise tam tersi olduğunu pek çok bedel ödeyerek idrak ettim.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Ayşe ŞASA,  zamanın önde gelen Yeşilçam senaristlerinden birisidir fakat muhafazakar çevre tarafından dikkat çeken yönü bu değildir,40lı yaşlarına kadar pek İslami bir yaşam tarzına sahip değildi işte bu kitapta da önceki dönemlerini geçiş evrelerini isminden de anlaşılacağı üzere kendi 'Ruh Macerasını'ele almıştır. Kısaca bahsedecek olursak:

 

ŞASA, İstanbul doğumludur. Ailesi zamanın önde gelen zengin ve modern kişilerinden birisidir. Batı hayranlığı söz konusu, İslam’dan uzak bir yaşam sürüyordu aile aynı zamanda. ŞASA aile sevgisinden uzak mürebbiyeler elinde büyüyor. Ayşe ŞASA orta yaşlarda şizofreni hastalığına yakalanıyor, bu sıralarda Muhyiddin İbn Arabî’nin Fususul Hikem isimli eseriyle tanışıyor ve Allah’la olan iletişimi başlıyor ve sıkılaşıyor diyebiliriz tabir caizse. Ayşe ŞASA 2014 yılında hakkın rahmetine kavuşmuştur, menzili mübarek olsun.

 

Bu eseri okumak isteyen dostlara tavsiye ederim fakat bundan önce ''Delilik Ülkesinden Notlar''isimli eserini okumanız daha güzel olur diye düşünüyorum âcizane orada da şizofren iken yaşadığı zihinsel gel-git leri anlatmakta. İyi okumalar diliyorum.

 

Analist : Elif Tokgöz Kurum : İnönü Üniversitesi
Bu yazı toplamda 623 defa okundu.

güvenlik Kodu
YORUMLAR
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.