Havvanın Üç Kızı
Kitap Arka Kapak: İnanca, inançsızlığa, arayışa, farklı kadınlara ve aşka dair baş döndürücü bir yolculuk... Ben ne annem gibi dindarım, ne babam gibi kâinatın, beş duyumla kavradığım şeylerden ibaret olduğuna kaniyim. Öyleyse ben neredeyim? Ne mutlak dindarlığa, ne de mutlak akılcılığa dahil olmak isteyenler için bir başka yaklaşım, yeni bir varoluş şekli yok mu acaba? Bir üçüncü yol mesela? Kim bilir?

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Kitabın adından da anlaşılacağı üzere üç kızın yaşamı ve inancı ile ilgili bilgi verir. Asıl anlatılan kişi Peri'dir. Peri'nin anne ve babası Müslüman dır. Peri'nin annesi dinin farzlarını yerine getirirken babası inkâr eder. Her gün arkadaşları ile içer ve eşi Selman ile durmadan tartışı. Peri bu kavgalar içinde büyür. Peri'nin iki abisi vardır. Hakan annesine, Umut babasına yakındır. Umut daha sonradan yani Peri daha küçükken hapise atılır. Komünist ve devrimci olduğu için Hakan ise Peri Oxford'u kazandıktan sonra evlenir. Peri çok çalışır sınavlara girip Oxford'u kazanır. Oxford'dan Şirin ile tanışır. Peri ilk yıllarını çok çalışarak geçirir. Sonra Şirin'in baskıları ve din konusunda arada kalmışlıkları üzerine Profesör Azur'un Tanrı derslerine katılır. Bundan önce Peri Mona adında çok dindar bir kız ile tanışır. Mona da dine olan inancından ötürü bu derse yazılır. Peri başlarda Profesör Azur'u anlamaya çalışır ve git gide ondan hoşlanır. Şirin Azur'un eski öğrencisi ve sevgilisidir. Şirin Azur'un istediği üzerine bir deneye katılır. Deney Şirin, Peri ve Mona'nın yani günahkâr, inanan ve şaşkın üç kızın aynı evde yaşamalarının getireceği sorunlardır. Evde Şirin ve Mona Peri'nin annesi Selman ve babası Mensur gibi durmadan tartışır. Birgün Peri, Şirin ve Azur arasındanki münasebeti ve onların bu eve taşınma sebebini öğrenir daha fazla dayanamaz, intihar eder. Okul Peri'nin intihar sebebini Profesör Azur olduğunu öğrenir ve mahkemeye verilir. Peri iyileşir ifade için mahkemeye çağırılır. Ama Peri çok üzgün ve din konusundaki arada kalmışlığı yüzünden sinirlenir ve gitmez. Okulu bırakır. Yıllar sonra Peri evlenir iki çocuğu olur. Bir partiye davetlidir. Trafikte arabadan çantası çalınır. Hırsızların peşinden gidip çantasını alır ve o sırada cüzdanındaki bir fotoğraf eline geçer. Fotoğrafta Peri, Şirin, Mona ve Profesör Azur vardır. Peri partiye gelir gecenin ileri saatlerinde Şirin'in arar ve yaşananlar için özür diler. Daha sonra onun hamile olduğunu, Mona'nın ise evli 4 çocuklu olduğunu öğrenir. Profesör Azur'u arar ondan özür diler. Azur Oxford'dan kovulmuş ve kitap yazarak geçimini sağlar. Peri telefonda Azur ile son kez bir ders işler ve telefonun şarjı biter. Polisler gelir, Peri dolaptan çıkar. 

Kitap Peri'nin asıl adı Nazperi'nin inanmak konusunda şaşkınlığını, Mona'nın inancı savunmasını, Şirin'in ise bu dini inkâr etmesini anlatır. 

Kitap çok akıcı ve gerçekten öğretici bir kitaptır, ben oldukça zevk alarak okudum. Okumayan arkadaşlara tavsiye ederim.

Analist : Fatma Beybaşı Kurum : ...
Bu yazı toplamda 740 defa okundu.

güvenlik Kodu
YORUMLAR
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.