Tutunamayanlar
Kitap Arka Kapak: Tutunamayanlar, Türk edebiyatının en önemli eserlerinden biridir. Berna Moran, Oğuz Atayın bu ilk romanını "hem söyledikleri hem de söyleyiş biçimiyle bir başkaldırı" olarak niteler. Morana göre "Oğuz Atayın mizah gücü ve duyarlığı ve kullandığı teknik incelikler, Tutunamayanları büyük bir yeteneğin ürünü yapmış, eserdeki bu yetkinlik Türk romanını çağdaş roman anlayışıyla aynı hizaya getirmiş ve ona çok şey kazandırmıştır. "Küçük burjuva dünyasını ve değerlerini zekice alaya alan Atay, "saldırısı tutunanların anlamayacağı, rededeceği türden bir romanla yazar."

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Tutunamayanlar Oğuz Atay'ın en dikkat çeken ve en önemli eserlerinden biridir. Eser ilk kez 1970 ve 1971 yıllarında iki cilt olarak basılmıştır. Oğuz Atay'ın ilk kitabıdır. Benim bu eseri seçmemdeki sebep, insanın ruhsal değerlerinin ayrıntılı bir şekilde anlatılmasıdır. 

Selim Işık ve Turgut Özben iki mühendis arkadaştır. Daha sonra Selim bir olay üzerine intihar etmiştir. Turgut bu olayın ardından Selim'in neden intihar ettiğini araştırmaya başlar. Selim'in birçok arkadaşıyla iletişime geçer. Onun tanıdıklarını yani hayatını araştırmaya başlar. Bu arada Selim'in Günseli adında sevgilisi olduğunu ve Günseli'den Selim hakkında bildiği herşeyi öğrenir.

Turgut, Selim'in intihar etme sebebini araştırırken bir yandan da kendi hayatını sorgulamaya başlar. Ona yardımcı olan Olric ile birlikte.. Turgut yavaş yavaş kendi benliğini tanır ve oda tutunamayanlardan biridir. Kendi içindeki belirsizlikle başa çıkamaz. Bir karar alır ve evinden ayrılır. Bir trene binip gözlerden kaybolur.

Tutunamayanlar kendi alanında en başarılı kitaplardan biridir. Kitabın kurgusu harikaydı. Başlarda anlamakta zorluk çektim fakat kitabın tadını alınca elimden bırakmak istemedim. Ben zevkle okudum. İçinizdeki Olric'e ses vermek istiyorsanız mutlaka okumanız gerek diye düşünüyorum.

Analist : Ayşenur Çınar Kurum : ...
Bu yazı toplamda 603 defa okundu.

güvenlik Kodu
YORUMLAR
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.