Bir Hayat Bir Hayata Değer
Kitap Arka Kapak: Büyük eserler yaratmış olanların ve uzaktan küçücük gözüken dünyalarında derin sarsıntılar yaşayan sıradan kadınların aşkları ve acıları var bu kitapta. Bu kitabı okuduğunuzda sadece sanat ve bilim dünyasının görünmeyen yüzünü değil, kendinizden bile sakladığınız duyguları bulacaksınız. Beethoven tek bir kadını çok sevdi hayatında. Ona mektuplar yazdı, onun için besteler yaptı. Adını hiç kimseye söylemedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu kitabı yazarlık atölyesindeki hocamın önerisi olarak not almıştım. Ancak ne yorum yaptığını tam hatırlamıyordum, aklımda sadece bir kaç yorumu kalmıştı. Kitabı bitirdiğimde ise hangi yorumun bu kitaba yapıldığını hatırladım, zira hemen hemen aynı düşüncedeyim.

Öncelikle kitabın kapağı hakkında fikrimi paylaşmak istiyorum. Kitabın dikkat çekici bir kapağı var. Şemsiyenin altında bir çift ve çiftin üzerine yansıyan yıldızlı gökyüzü. Şemsiye detayı beni her zaman etkilemiştir, bu kitap için de etkileyici bir kapak.

Kitabın ilk yarısını müthiş bir serilikle okudum. Çok beğendiğim denemeler oldu. Bazı yerlerde yazara hak verdim, bazı yerlerde karşı çıkıp antitezimi öne sürdüm. Altını çizdiğim birçok paragraf oldu. Bende çağrışım oluşturan düşünceleri not aldım.

Kitabın öteki yarısını ise bitirmek tam bir işkence gibi geldi. Sanki bütün güzel denemeleri ilk yarısında toplamıştı. Beni düşündüren cümleleri de oldu, yok artık bu kadar da sığ mı yazılır diye hayret ettiğim cümleleri de. Genel olarak bakıldığında zaten her denemeyi dolu dolu yazmak mümkün değildir, Altan’ı biraz hoş görebiliriz bence.  Kitabın ismini aldığı deneme daha çarpıcı yazılabilirdi. Açıkçası beni fazla tatmin etmedi.

Denemelerinden en çok hoşuma giden ise: “Eski Şatoda Bilardo.” Edebi açıdan daha iyi denemeleri de vardı ama bu, nasıl bitirdiğimi fark etmediğim tek denemeydi. Benzetmeleri ve hayata dair çıkarımları beni etkiledi.

Kitabı genel olarak ele aldığımızda, ne başucu eseri yapılabilecek kadar edebî ne de okunmaya değmeyecek kadar boş. Önerebilirim.

Son olarak bir alıntı yapacağım: “Sizi, aklın daha uygun bir yol gösterici olduğuna inandıran nedir acaba?

Hiç aklınıza uyarak mutlu oldunuz mu?

Hayatınızda aklınızın önderliğinde mutluluğa ulaştığınız bir örnek var mı?

Daha zengin, daha huzurlu, daha güvenli bir hayata akıl sizi götürebilir belki.

Ama mutluluğa?

Mutluluğun yolunu akıl gösterir mi size?” 

Analist : Ayşenur ÖNLER Kurum : Karadeniz Teknik Üniversitesi
Bu yazı toplamda 689 defa okundu.

güvenlik Kodu
YORUMLAR
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.