İpin Ucu
Kitap Arka Kapak: İnsanların, aralarında iletişim kurabilmek için ortaklaşa tutacakları bir ipe sahip olmalarına gerekiyor. Aynı dünyada yaşıyor ve aynı dünyayı paylaşıyor olmamızın bize böyle bir ipi tutma fırsatını bahşettiğini düşünebiliriz. Bununla birlite daha somut, daha elle tutulabilir durumların da sözü edilebilir: Aynı secdeye baş koymanın benimle, Filipinlerde yaşayan Müslüman kardeşim arasında mecazi bir ipin var olduğuna delalet ettiğini niçin düşünmeyelim? Burada anlaşılması gereken, benim burada, bu dünyada yalnız olmadığım, tuttuğum ipin karşı ucunda daima birinin bulunduğu ve benimle aynı tınıyla titreştiği bilincini taşıyor olmamdır.

 

 

 

 

 

 

 

"İnsanların, aralarında iletişim kurabilmek için ortaklaşa tutacakları bir ipe sahip olmaları gerekiyor. Aynı dünyada yaşıyor ve aynı dünyayı paylaşıyor olmamızın bize böyle bir ipi tutma fırsatını bahşettiğini düşünebiliriz. Bununla birlikte daha somut, daha elle tutulabilir durumların da sözü edilebilir: Aynı secdeye baş koymanın benimle Filipinler' de yaşayan Müslüman kardeşim arasında mecazi bir ipin var olduğuna delalet ettiğini niçin düşünmeyelim? Burada anlaşılması gereken, benim burada, bu dünyada yalnız olmadığım, tuttuğum ipin karşı ucunda daima birinin bulunduğu ve benimle aynı tınıyla titreştiği bilincini taşıyor olmamdır."

Usta yazar Rasim Özdenören; muhabbet etmeyi, bir şeyler paylaşmayı, kendisi, başkaları veya farklı topluluklar arasındaki iletişimi ip metaforunu kullanarak düşünce dünyamızda yeni ufuklar açıyor.

Rasim Özdenören ufak bir anekdot ile başlıyor. "İki genç birbirleriyle bakışıyor fakat bir türlü yan yana gelip konuşamıyorlar. Bu durumu fark eden yaşlı bir kadın çantasındaki ip yumağını çıkartır ve bir ucunu gence diğer ucunu da diğer gence verir, birazdan geleceğini söyleyip öylece tutmalarını ister. Geldiğinde bakar ki çok derin bir muhabbete dalmışlar ve ipin ucunu da hala tutmaktalar."

Yazar, geçmişine duyduğu özlemi, geçmişte yaşadığı güzellikleri, iç dünyasını, çocukluğunu, yurtdışı maceralarına dair küçük ayrıntıları bütün samimiyeti ile okuyucuyla paylaşıyor. Öyle ki yazarın duygularını bizatihi yaşıyor; kimi yerde bir ağız dolusu gülüyor kimi yerde ise hüzünleniyorsunuz. Son olarak Rasim Özdenören’i daha yakından tanımak isteyenler için okunması gereken bir eser.

Keyifli okumalar...

Analist : Emine US Kurum : İnönü Üniversitesi
Bu yazı toplamda 627 defa okundu.

güvenlik Kodu
YORUMLAR
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.