Bir Adam Girdi Şehre Koşarak
"Camlardan ölesiye sarkan gündelikçi kadınlar, elindeki eczane poşetleriyle çaresiz bekleyen yaşlı adamlar, pazar yerlerinden artık toplayanlar, eskimiş kıyafetleriyle düğün salonlarında şarkı söyleyenler, sefer tasından utanan genç adam ve diğerleri. Şehrin ötekileri yani. Biraz Raif Efendi, biraz Maria Puder, Sartre, Bachelard, Anna ve biraz Kudüs. Karanlık, rutubetli, çok bağırışlı, çok nefessiz, çok sabahsız, çok aşksız, çok çiçeksiz, çok neşesiz, çok kitapsız bir şehirde hayatta kalabilmek için her şey."

 

 

 

 

 

 

 

 

Tufan okuyucuları çok iyi bilirler ki okudukları hiçbir cümle sıradan değildir. Her cümlenin sonundaki noktada durur soluklanırsın. Düşünürsün bir defa iki defa. Dinlenirsin. Dinlersin.. Yine öyle bir kitap ile karşı karşıyayız. Adını Yasin Suresi’nin 20 ve 21. ayetinden alan kitap okurken insana ayrı bir lezzet veriyor.  Zengin betimlemelere yer veren Tarık Tufan anlattığı her konunun can alıcı noktasını buluyor ve okuyucuya da bunu hissettiriyor.

Gazze’den Kudus’ten Kapitalizm’den, Bankalardan, Savaşlardan kısaca bizi sarıp sarmalayan tüm acılardan bahsediyor Yazar..

Eserin birçok özel konuya değinmesinin yanında kanaatimce en çok dikkat çekici yanı Kadındır. Kadına hak ettiği değer bir nebze de olsa teslim edilmiş. Yazar onun önündeki duvarı biraz da olsa kırmış ve parmaklarının ucundan da olsa duvarın arkasını görmeye çalışmış.

Yazar sanki dünyadaki bütün acıları toplayabilmiş. Toplayabilmiş ve bu iki kapak arasına sıkıştırmış. Eksik bir şey kalmamış gibi. Kitabı eline alan kişi iki avucunun arasında ne kadar çok acı olduğunu bilmeli.

Kitap’tan bir kesit almak isterken çok zorlansam da sonunda karar verebildim.

“ Bu ülkenin dününe ait ne varsa bir an için unutsak. Bize ait ne varsa, bu toprağa ait ne varsa unutsak…

…her şeyi ama her şeyi unutsak..

…sonra bir Neşet Ertaş türküsü dinlesek. Yalnızca bir tane Neşet Ertaş türküsü dinlesek. Unuttuğumuz her şeyi yeniden hatırlayabiliriz.

Hatırlayabiliriz, evet.”

Keyifli okumalar…

Analist : Muhsine KOÇ Kurum : İnönü Üniversitesi
Bu yazı toplamda 741 defa okundu.

güvenlik Kodu
YORUMLAR
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.