Fareler ve İnsanlar
Fareler ve İnsanlar, birbirine zıt karakterdeki iki mevsimlik tarım işçisinin, zeki George Milton ve onun güçlü kuvvetli ama akli dengesi bozuk yoldaşı Lennie Small’un öyküsünü anlatır. Küçük bir toprak satın alıp insanca bir hayat yaşamanın hayalini kuran bu ikilinin öyküsünde dostluk ve dayanışma duygusu önemli bir yer tutar. Steinbeck insanın insanla ilişkisini anlatmakla kalmaz insanın doğayla ve toplumla kurduğu ilişkileri de konu eder bu destansı romanında. Kitabın ismine ilham veren Robert Burns şiirindeki gibi; “En iyi planları farelerin ve insanların / Sıkça ters gider…"

 

 

 

John Steinbeck 'in en çok bilinen bu eserinin en ilgi çekici yanı eserin ortaya çıkma sebebi; bir şiir. Robert Burns'un ''to a mouse'' (bir fareye) şiirinden etkilenerek yazılmasıdır. Aslında tüm satırlarda umut, hayaller, zorluklar ve bunlar gibi duygu ve haller fazlaca hissediliyor.

Tüm hikâyenin kahramanı aslında iki zıt arkadaş ve beraber yaptıkları hayal yolculuğu. George ve Lennie. George takımı beyin kısmı olmakla beraber vücudunun tüm sıskalığına rağmen Lennie'i tüm zorluklardan koruyup kollar. Lennie iri yapılı ama bir o kadar naif sakin ve duygusal. Fakat iri vücudu ve kontrol edemediği gücü belki biraz da saflığı yüzünden sürekli sorun çıkarıyor. En sevdiği şey yumuşak şeyleri okşamak. Ama sevdiği farelerin boynunun kırılmasına sebep olan bir sevgi. George Lennie'e bir nevi koruyuculuk yapar. Ölen teyzesi George’a emanet etti. Bu yüzden ne vazgeçebiliyor ne de onunla bir yolda rahatça gidebiliyor. Bu ikilinin ortak yanları da var elbette hayalleri ve dostlukları.

Mutlu olmak için hayallerin peşinden gitmek mi gerekir, hayallerin gerçek olması mı gerekir. Bu hayat boyu çelişkidir. Ama unutulur ki kimisi hayalin peşinden bile gidemez...

George ve Lennie de kendi çiftliklerini satın almak hayali ile çiftliklerde çalışıp para kazanmaya çalışırlar. Tabi Lennie'nin çıkardığı olaylardan nefes alabilirlerse. En son gittikleri çiftlikte de pek hoş karşılanmazlar. Zamanın zor şartlarından kaynaklanan bir yokluk ve zorluk içinde hareket ederler. Parayı biriktirmek için çalışırlar. Ortamın kötü düzeni ve sistemi de unutmamalı dönemin izlerini taşıyan bir zevk ve eğlence tarzı. Yemek ve temizlikte işçi sınıfının hali... Yeni çiftlikte patronun oğlu ve kötü ahlaklı karısı Lennie ve Georgia bela olurlar. Patronun oğlu irilerden hoşlanmayan bir ''hafif sıklettir''. Eşi ise tüm çiftliğin dilindedir. Şimdi ise gözü Lennie ve Georgi'de. Hayatın ağır hengâmesi içinde hayaller için uğraşmak elbette zordur. Lennie'nin ise diğer hayali tavşanların olduğu bir ev. Bol bol tavşanı sevecektir ama kaç tanesini öldürecek kim bilir? Yumuşak şeyleri seviyor fakat fazla kuvvet uygulayıp öldürüyor. En son severek köpek öldürür fakat şansızlığı o ki Curley'in (patronun oğlu) eşi de oradadır. Beni saçımı da okşa diyerek yanına çağırdığı Lennie'nin aşırı güç kullanmasından korkup çırpınınca Lennie de telaşlanıp, ağzını kapatıp yanlışlıkla öldürdü. Sonrasında George'yi beklemek için önceden anlaştıkları yere gider kucağında ölü köpek yavrusu. Ve artık George için çok zor bir karar almak zorundadır. Ya linç edilecek ya ölümüne. Daha da rahatsızlık verirsiniz başkası tarafından linç edilmesine razı olmayan George arkadaşını kendisi öldürür. Aynı hayal uğruna çabaladığı koruyup kolladığı Georgi'yi kendisi öldürür. İşte bu en büyük hezimettir.

İnsanlar mutluluğu yanlış yerde mi arıyor acaba? Çaresizlik içinde en sevdiğimiz şey hayal etmek ama hayal için uğraşma kısmı hayal için uğraşırken cefayı mutsuzlukla perçinlememek lazım. Hayal uğruna sevdiklerle berber olmak onlar için kendini mutsuzluğa itmek, işte bunlar olması gerekenler.

Küçük şeyler mutlu etmeli ve hayale ulaşsan da ulaşmasan da hep aynı yerde durmalı, öyle ki yoldan şaşmamalı hiçbir zaman.

Hayallerle mutlu olan, sadece olması için dua etmeyen, hayal ile yaşayan insanlara selam olsun...

Sümeyye ÖZER
İnönü Üniversitesi

Analist : Kurum :
Bu yazı toplamda 4986 defa okundu.

güvenlik Kodu
YORUMLAR
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.