Küçük Prens
Antoine de Saint-Exupéry tarafından New York’ta bir otel odasında yazılan Küçük Prens yayımlandığı günden bu yana milyonlarca insanın kalbini fethetmeye devam ediyor. Küçük Prens’in yaşadıklarını anlıyor, kırgınlıklarına üzülüyor, söylediklerine hak veriyoruz. Gezegenindeki çiçeğiyle pek anlaşamadığı için biraz uzaklaşmaya karar veren, yolculuğu sırasında Dünya’ya da uğrayan Küçük Prens Sahra Çölü’nde bir pilotla karşılaşır. İşte olan biteni de bu pilot anlatır bize. Kimdir Küçük Prens, neden sürekli sorular sorar, çiçeğiyle neden anlaşamamıştır...

Bana bir koyun çiz diye bir ses duydu çölde mahsur kalmış olan pilot, ne olduğunu anlamaya çalışıyordu. Karşısındaki ise bana bir koyun çiz diye diretiyordu. Koyun çizdi bir kağıda, sonradan Küçük  Prens olduğunu öğreneceği kişiye.
 
Küçükken boa yılanı ile ilgi öğrendiği hikayeden sonra içinde fil olan bir boa yılanı çizip büyüklerine göstermişti. Büyüklerinin onunla dalga geçip küçümsemesinden dolayı küsmüştü insanlara, ‘BÜYÜKLERE’.
 
Küçük Prens gezegenindeki ağacı –kitapta resmi verilmiş olan bu ağacın hikayesini bizzat kendinizin okumasını tavsiye ederim- , nadide çiçeğini ve tabure olarak da kullandığı biri sönmüş ikisi aktif dağı terk ederek gezegenleri dolaşmaya başladı.
 
Toplamda 7 gezegen gezdi Küçük Prens. İlk 6 gezegende aradığını bulamadığından 7. Gezegene düştü yolu yani ‘dünyaya’. Dünyada da çok dolaştı Küçük Prens ta ki aradığını bulabildiği pilotumuzla karşılaşana kadar
 
İkisi de birbirlerinde bulmuşlardı aradıklarını ve gitme vakti gelmişti Küçük Prensin.
 
Pilottan bir alıntı:
 
Korkuyorum; bir gün onu unutursam, gözleri sayılardan başka bir şey görmeyen büyüklere benzeyebilirim.
 
Bana göre:
 
Küçük Prens, bir rüya görmek gibiydi.
 
Başkarakter belirlemeye çalışıp sonrasında bu kitabın belirli bir başkarakteri yok diye düşündüm. Belki de ‘Başkarakter’ sizsinizdir veya kitabı okuyan herhangi biri.
 
Nafiye ESMER
İnönü Üniversitesi

Analist : Kurum :
Bu yazı toplamda 1806 defa okundu.

güvenlik Kodu
YORUMLAR
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.