Her Gün Biraz Daha Yakın
Genç, yetenekli yazar Ginny Elkin ile psikiyatr Irvin Yalom özel seanslara başlarlar ve seanslara dair ayrı ayrı günlükler tutmaya karar verirler. Böylece, psikiyatr ve hasta ilişkisinin nasıl bıçak sırtında geliştiğini gözler önüne seren ilk kitap ortaya çıkar. Özel izlenimlerin kaydı, yavaş yavaş iki insanın güç ve güçsüzlüklerini sergiledikleri bir sahneye dönüşür. Bir başkasının terapi seansında bulunmanın nasıl bir şey olduğunu ya da psikoterapinin ne derece başarılı olduğunu merak eden herkes için ufuk açıcı bir çalışma...

 

 

 

Kitap Dr. Yalom ile danışanı Ginny arasındaki seanslarda yaşanılan ve hissedilenlerin raporlaştırılmak istenmesiyle oluşmuştur. Ginny terapi ücretini seansları raporlaştırarak ödüyor. Bu durum bazen Dr.Yalom`un kendisini bencil hissetmesine neden oluyor. Ginny `den  birgününü anlatması istendiğinde; zamanın onun için ne kadar boş geçtiğini anlatmaya başlıyor. Dr.Yalom seanslarda Ginny`nin ona çok güvenmesi ve onu idealize etmesinden dolayı kendini çaresiz hissedebiliyor.

Dr.yalom Ginny`nin anlattıklarıyla yakından ilgiliydi ve onu çok önemsiyordu bazen Ginny`i görmek için sabırsızlanıyordu. Ginny ise Dr. Yalom un ilgisinden oldukça memnundu. Seanslarda Ginny yeni şeyler anlatmaya kendini açmaya başlıyor. Dr. Yalom ise Ginny`nin geçmişten izler taşıdığını düşünüyor ama bunu Ginny ile paylaşmıyor. Çünkü Ginny artık bazı sorunları aşmaya başlıyor. Bu düşünceleri onunla paylaşmak Ginny`i tedirgin edebilirdi. Gece yarıları korkuyla uyanmalar azalmaya başlamıştı. Kullandığı ilaçlar ona iyi geliyor sadece uyku yaptığı için biraz mızmızlanıyor. Kendine dikkat etmeye başlıyor ve görünüşüne önem veriyordu artık. Seansların birkaçında Ginny verdiği sözü tutmayarak raporları getirmeyi aksatmaya başlıyor. Bu davranışının Karl ile psikiyatristler hakkındaki konuşmalarından kaynaklandığını anlayan Dr.Yalom Ginny`e Karl ile kendisi arasında bir tercih yapmak zorunda kalıp kalmadığını soruyor. Ama Ginny`den hiçbir cevap gelmiyor. Özellikle bu seansta hiçbir ilerleme gösteremiyorlar. Ama seansın bitiminde Ginny için rahatsız edici bir saat olmuş olsada Dr.Yalom ile birbirlerine daha sıcak ve yakın bir şekilde bitiriyorlar.

Seanslar artık neredeyse iki yıldır devam ediyor. Dr. Yalom da Ginny de artık birbirlerini daha iyi tanıyorlar. Dr. Yalom Ginny`nin bazı tavırlarından neyi sakladığını anlayabiliyor. Ginny`nin seanslardan önce ortaya çıkan migren ağrıları durmaya başlıyor. Ginny kendini sürekli aşağılıyor ve çok değersiz görüyor. Karanlıkta ve boşluktaymış gibi hissediyor. Hiçbir şeyin olumlu tarafına bakmıyor her şeye kötü tarafından bakıyor. Yağmur yağıp güneş açtığında güneşin doğduğunu düşünmüyor yine yağmur yağacak diye düşünüyor. Sonlara yaklaşılıyor seanslarda. Ginny bir seansta Dr. Yalom`a sürpriz yapıyor ve seansa Karl ı da getiriyor. Daha önceleri Dr. Yalom bunu teklif etmesine rağmen Ginny bunu pek önemsememişti. O günde Karl`ı karşısında görünce bu duruma çok şaşırıyor. Karl, Dr. Yalom `un düşündüğünün aksine son derece nazik ve yakışıklı biridir. Birlikte yapıcı bir seans geçirdikten sonra Dr.Yalom bundan sonraki seanslara birlikte katılabileceklerini öneriyor ve onlarda bu teklifi kabul ediyorlar. Artık seanslar bu şekilde devam ediyor.

Karamsar ve içinde koca bir boşluk hisseden Ginny artık kendini daha iyi hissediyor ve sevinçle dolu olduğunu dillendiriyor.

Doğan Tamer ALAGÖZ

İnönü Üniversitesi

Analist : Kurum :
Bu yazı toplamda 719 defa okundu.

güvenlik Kodu
YORUMLAR
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.