Hayy
İbn Tufeyl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Issız bir adaya doğsam aklımla acaba O yüce yaratıcı olan Allah’ı bulabilir miydim? Kitaptan sonra aklımda kalan kocaman bir soru işareti bu oldu.

Ani gelen anne ceylanın ölümü Hayy’ı çok üzmüştü. Bir varlığın bedenen burada ama ruhen yok olması ancak maneviyatla üstesinden gelinebilecek ağır bir sabır örneği. Allaha inancı olmayanın kolayca isyan edeceği bir durum. " o hayati ve varlığı sağlayan değerli şey, bedenden niçin ayrıldı ve hangi kapıdan nasıl çıktı ?"

Absal ve Hayy’ın saatlerce birbirlerine dini anlatmaları o kadar çok hoşuma gitti ki. Ve adada kalıp ibadetle hayatin geri kalanını idame ettirme düşüncesi aklıma direk tasavvufu getirdi. Tasavvuf ile ilgilenen insanlar benim için her zaman bir adim öndeler sanki Allaha daha yakınlarmış gibi hissediyorum.

Ve son söz olarak sunu ifade etmeliyim ki Biz çocuklarımızı böyle İslam klasikleri ile büyütmeliyiz. Büyütmeliyiz ki zihin dünyalarında daha sağlam bir din algısı oluşturabilelim. Bizim de dünyaya bırakacağımız belki bir iki Salih Müslüman evlat bu zulüm altındaki Müslüman coğrafyasını kanamaktan kurtarabilir.

Büşra DAĞKUŞU

İnönü Üniversitesi

Analist : Kurum :
Bu yazı toplamda 681 defa okundu.

güvenlik Kodu
YORUMLAR
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.